مشاوره رایگان
بیماری عروق کرونری ؛راه‌های تشخیص و درمان آن

بیماری عروق کرونری ؛راه‌های تشخیص و درمان آن

زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه
اکتبر 14, 2019

چنانچه رگ‌های خونی اصلی یا همان عروق کرونری که خون، اکسیژن و مواد مغذی را به قلب می‌رساند، آسیب ببیند یا بیمار شود، بیماری عروق کرونری بروز می‌یابد. قلب یک پمپ عضلانی قوی است که تقریباً سه هزار گالن (11356 لیتر) خون را در روز در بدن جابه‌جا می‌کند. قلب نیز مانند دیگر عضلات بدن برای عملکرد مناسب به تامین پیوستۀ خون نیاز دارد. عضلۀ قلب خون مورد نیازش را از عروق کرونری دریافت می‌کند. التهاب و انباشته شدن پلاک، یعنی رسوبات حاوی کلسترول در عروق قلب معمولاً عامل ابتلا به بیماری عروق کرونری است. تجمع پلاک منجر به تنگ شدن شریان‌های قلب می‌شود، در نتیجه جریان خون منتهی به قلب کاهش می‌یابد. کاهش جریان خون در نهایت به درد قفسه سینه (آنژین)، تنگی نفس یا دیگر نشانه‌ها و علائم بیماری عروق کرونری دامن می‌زند. انسداد کامل به حملۀ قلبی منجر می‌شود.

علائم

علائم عمومی بیماری عروق کرونری عبارت است از:

 • درد قفسه سینه (آنژین)
 • درد بازو یا شانه
 • تنگی نفس
 • تعریق
 • سرگیجه

در این میان بعضی علائم خاص به شرح زیر در زنان مشاهده می‌شود:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • احساس درد در کمر و پشت بدن
 • احساس درد در فک
 • تنگی نفس بدون احساس درد در قفسه سینه

علائم فوق را، به ویژه در صورت شدید بودن یا استمرار به مدت بیش از پنج دقیقه نادیده نگیرید، چرا که ممکن است به درمان فوری نیاز داشته باشید.

عامل‌های خطر

 • سن بالا: احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونری نسبت مستقیم با افزایش سن دارد. چنانچه فقط سن را به عنوان عامل خطر بیماری عروق کرونری در نظر بگیریم، مردان از 45 سالگی به بعد و زنان از 55 سالگی به بعد بیشتر در معرض خطر قرار دارند.
 • جنسیت: مردان معمولاً بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری قرار دارند. البته خطر بروز این بیماری در زنان پس از یائسگی بیشتر می‌شود.
 • سابقه خانوادگی
 • کشیدن سیگار و استنشاق دود دخانیات
 • فشار خون بالا
 • بالا بودن کلسترول خون
 • دیابت: عامل‌های خطر بیماری عروق کرونری و دیابت نوع دو مشابه است و شامل مواردی مانند چاقی و فشار خون بالا می‌شود.
 • چاقی یا اضافه وزن
 • ورزش نکردن و عدم فعالیت
 • تحمل استرس شدید
 • عادتهای غذایی ناسالم: زیاده‌روی در مصرف غذاهای حاوی چربی اشباع شده، چربی ترانس، نمک و قند خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری را افزایش می‌دهد.
 • بیماریهای خودایمنی: عارضه‌هایی مانند روماتیسم، لوپوس و دیگر عارضه‌های مفصلی التهابی خطر ابتلا به تصلب شرایین (آترواسلکروز) را افزایش می‌دهد.
 • آپنه (وقفه تنفسی) در خواب: این اختلال باعث وقفه‌های مکرر تنفسی هنگام خواب می‌شود. افت ناگهانی اکسیژن خون هنگام وقفه تنفسی در خواب فشار خون را افزایش می‌دهد و فشار شدیدی را به سیستم قلبی ـ عروقی وارد می‌کند که احتمالاً منجر به ابتلا به بیماری عروق کرونر می‌شود.

عوارض احتمالی بیماری عروق کرونری

بیماری عروق کرونری می‌تواند عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:

درد قفسه سینه (آنژین)

وقتی شریان‌های قلب تنگ می‌شود، قلب خون کافی را در زمانی که بیشترین نیاز را به آن دارد، به ویژه هنگام ورزش و فعالیت بدنی، دریافت نمی‌کند. در نتیجه بیمار دچار درد در قفسه سینه (آنژین) و تنگی نفس می‌شود.

حمله قلبی

چنانچه پلاک کلسترول پاره شود و لخته خون تشکیل شود، انسداد کامل شریان قلب به حمله قلبی دامن می‌زند. جریان نداشتن خون در قلب به عضلۀ قلب آسیب می‌زند، میزان این آسیب تاحدی به سرعت عمل در شروع درمان بستگی دارد.

نارسایی قلبی

چنانچه اکسیژن و مواد مغذی به دلیل کاهش گردش خون برای مدتی طولانی به بعضی ناحیه‌های قلب نرسد یا اگر قلب به دلیل حملۀ قلبی آسیب دیده باشد، قلب ضعیف‌تر از آن می‌شود که بتواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن پمپاژ کند. از این عارضه با اصطلاح نارسایی قلبی یاد می‌شود.

آریتمی (ریتم غیرعادی قلب)

خون‌رسانی نامناسب به قلب یا آسیب دیدن بافت قلب تکانه‌های الکتریکی قلب را مختل می‌کند و در نتیجه ریتم قلب غیرعادی می‌شود.

تشخیص بیماری عروق کرونری

پزشک بیماری عروق کرونری را با توجه به بررسی پروندۀ پزشکی بیمار، معاینۀ بالینی و انجام آزمایش‌های دیگر تشخیص می‌دهد. آزمایش‌های زیر معمولاً برای تشخیص بیماری عروق کرونری انجام می‌شود:

 • الکتروکاردیوگرام (نوار قلب): سیگنال‌های الکتریکی عبور کننده از قلب در نوار قلب ثبت می‌شود. پزشک با توجه به نوار قلب می‌تواند تشخیص دهد که آیا بیمار دچار حمله قلبی شده است یا خیر.
 • اکوکاردیوگرام: در این روش تصویربرداری از امواج اولتراسوند برای تهیۀ تصویری از قلب استفاده می‌شود. اکوی قلب نشان می‌دهد که آیا بخش‌های مختلف قلب عملکرد مناسبی دارند یا خیر.
 • تست استرس یا ورزش: استرس یا فشاری که حین ورزش کردن و در زمان استراحت به قلب تحمیل می‌شود، در تست ورزش اندازه‌گیری می‌شود. همان‌طور که بیمار روی تردمیل راه می‌رود یا با دوچرخه ثابت کار می‌کند، متخصص فعالیت الکتریکی قلبش را تحت نظر می‌گیرد. تصویربرداری هسته‌ای نیز ممکن است در قالب بخشی از این تست انجام شود.
 • کاتترازیسیون یا آنژیوگرافی قلب (کاتترازیسیون قلب چپ): پزشک کاتتر (سوند) را وارد شریان ساعد یا کشاله ران می‌کند و مادۀ حاجب رنگی مخصوصی را از راه این کاتتر درون شریان‌های قلب تزریق می‌کند. مادۀ حاجب باعث می‌شود که تصاویر رادیوگرافی گرفته شده از شریان‌های قلبی وضوح بیشتری داشته باشد و انسداد بهتر دیده شود.
 • سی تی اسکن قلب: این روش برای بررسی وجود رسوبات کلسیمی در شریان‌های قلب انجام می‌شود.

درمان بیماری عروق کرونری

درمان بیماری عروق کرونری به وضعیت سلامت عمومی فعلی بیمار و عامل‌های خطر بستگی دارد. برای مثال پزشک برای درمان کلسترول یا فشار خون بالا دارو تجویز می‌کند؛ بیماران دیابتی نیز برای کنترل قند خون باید دارو مصرف کنند.

تغییر دادن سبک زندگی نیز می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های قلبی و سکته مغزی کمک کند؛ عموماً تغییرات زیر به بیماران توصیه می‌شود:

 • ترک سیگار و دخانیات
 • کاهش دادن یا قطع مصرف مشروبات الکلی
 • ورزش منظم
 • کاهش وزن و رساندن آن به حد سالم
 • رعایت یک برنامۀ غذایی سالم کم‌چرب و حاوی سدیم کم

چنانچه بیماری با تغییر سبک زندگی و مصرف دارو بهبود نیابد، پزشک توصیه می‌کند که بیمار به منظور افزایش جریان خون در قلب عمل شود. عمل‌های زیر معمولاً با این هدف انجام می‌شود:

 • آنژیوپلاستی و بالون زدن: پزشک شریان‌های گرفته را در این عمل باز می‌کند و تجمع پلاک را از بین می‌برد. این عمل معمولاً همراه با استنت‌گذاری انجام می‌شود تا مجرا بعد از عمل باز بماند.
 • جراحی بایپس شریان کرونری: جراحی بای‌پس عمل جراحی قلب بازی است که با هدف بازیابی جریان خون در قلب انجام می‌شود.
 • کانترپالسیشن خارجی تقویت شده: این عمل تشکیل رگ‌های کوچک را تحریک می‌کند تا با ایجاد شدن رگ‌های جدید، بای‌پس به طور طبیعی و به روشی غیرتهاجمی و غیرجراحی انجام شود و خون به جای شریان‌های مسدود از این رگ‌ها عبور کند.

چکیده

به تنگ شدن یا انسداد شریان‌های قلب که معمولاً در پی تصلب شرایین رخ می‌دهد، بیماری عروق کرونری گفته می‌شود. تصلب شرایین، آترواسکلروز، سخت شدن یا انسداد شریان‌ها در واقع پی‌آمد انباشته شدن پلاک، یعنی رسوبات کلسترول و چربی در دیواره‌های داخلی شریان‌ها است.

 

آخرین مقالات

انجماد اسپرم چیست و برای چه کسانی لازم است؟

انجماد اسپرم چیست و برای چه کسانی لازم است؟

انجماد اسپرم از 40 سال پیش، یکی از موفق‌ترین روش‌ها جهت حفظ باروری مردان بوده است. این اسپرم می‌تواند برای باروری همان زوج یا برای اهدا به زوج نابارور دیگری استفاده شود. اولین انسان متولد شده از اسپرم فریز شده، در سال 1935 میلادی به دنیا آمد. در گذشته از این روش بیشتر برای حفظ ...

جراحی کاهش وزن یا باریاتریک؛ انواع آن، چگونگی و عوارض

جراحی کاهش وزن یا باریاتریک؛ انواع آن، چگونگی و عوارض

جراحی باریاتریک به شما کمک می‌کند تا بیماری چاقی خود را به وسیله جراحی‌ درمان کنید. اما به این معنا نیست که هر فردی اضافه وزن داشته باشد، کاندید مناسبی برای این جراحی است. پزشکان با استفاده از شاخص توده بدنی (BMI)، نیاز فرد به جراحی کاهش وزن را ارزیابی می‌کنند. این شاخص به شما ...

ناباروری در زنان

ناباروری در زنان

برای بررسی علت ناباروری در زنان، باید از باروری طبیعی بیشتر بدانیم. سیستم تولیدمثل زنان بسیار پیچیده عمل می‌کند. همه تخمک‌هایی که ممکن است هر ماه از تخمدان زن آزاد شده و با اسپرم لقاح کنند، از بدو تولد در بدن او حضور دارند. با گذشت زمان از تعداد این تخمک‌ها کاسته می‌شود. به طور ...

ناباروری مردان

ناباروری مردان

سیستم تولیدمثل مردان پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. پس از بلوغ روزانه حدود 120 میلیون اسپرم در بیضه‌ها ساخته می‌شود. فرآیند تولید اسپرم، ذخیره آن‌ها و خروج در حین انزال نیازمند عملکرد سالم بسیاری از ارگان‌های بدن مرد است. از هیپوتالاموس و هیپوفیز مغز گرفته که بیضه را تحریک به تولید بیضه می‌کنند تا مجرای ...

گلودرد؛ علائم و راه‌های درمانی آن

گلودرد ؛ علائم و راه‌های درمانی آن

همه ما دچار گلودرد شده‌ایم و با آن اشنا هستیم. گلودرد یکی از رایج‌ترین بیماری‌هاست به خصوص در فصل پاییز و زمستان که میزان ابتلا به آن افزایش می‌یابد. گلودرد در نتیجه التهاب گلو رخ می‌دهد. این التهاب بسته نوع گلودرد می‌تواند باعث ناراحتی‌های خفیف یا شدید در فرد بیمار شود. این ناراحتی به‌خصوص هنگام ...

درمان‌های طبیعی سرماخوردگی

درمان‌های سرماخوردگی

هرسال با نزدیک شدن به فصل پاییز و زمستان، دغدغه سرماخوردن به سراغمان می‌آید. هر کدام از ما لااقل یکبار با علائم سرماخوردگی روبه ‌رو می‌شویم و چند روزی را با گلودرد، بی‌حالی، آبریزش و… دست و پنجه نرم می‌کنیم. غذاهایی که مصرف می‌کنید علاوه بر تأمین انرژی بدن می‌تواند خاصیت درمانی هم داشته باشد. ...

چه چیزهایی باید در مورد افسردگی و علائم آن بدانیم؟

افسردگی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

افسردگی یکی از رایج‌ترین اختلالات جامعه مدرن است و برخلاف تصور اکثر مردم،‌ یک اختلال پزشکی است که ممکن است در هر زمانی فرد را تحت تاثیر قرار دهد ولی معمولا در اواخر دوران نوجوانی تا اواسط دهه سوم زندگی فرد بروز می‌کند. هم‌چنین زنان بیشتر از مردان به آن دچار می‌شوند. در حقیقت 33 ...

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی، شکل پیشرفته‌تر درمان از طریق داروهای شیمیایی است که با هدف از بین بردن سلول‌هایی از بدن که با سرعت غیرعادی رشد می‌کنند، انجام می‌شود. از آن جایی که سلول‌های سرطانی سریع‌تر از سایر سلول‌های بدن رشد می‌کنند و تکثیر می‌شوند، اغلب از شیمی درمانی برای درمان سرطان استفاده می‌شود. سرطان شناس – ...

رادیوتراپی چیست؟

رادیوتراپی چیست؟

یکی از روش‌های درمان سرطان، رادیوتراپی است که با استفاده از پرتوهای متمرکز، سلول های سرطانی را ازبین می‌برد. اصطلاح “رادیوتراپی” بیشتر برای رادیوتراپی بیرونی به کار می‌رود. حین این نوع رادیوتراپی، از یک ماشین خارج از بدن بیمار پرتویی با انرژی بالا ساطع می‌شود که نقطه‌ی مشخصی از بدن بیمار را هدف قرار می‌دهد. ...

علائم و علل بروز بیماری قلبی

علائم و علل بروز بیماری قلبی

اصلی‌ترین علت مرگ و میر در دنیا بیماری قلب است. با این که بیماری قلبی کشنده است، اما می‌توان از بروز آن در برخی موارد جلوگیری نمود. اگر به موقع خود را با عادات زندگی سالم وفق دهید، می‌توانید با قلبی سالم عمر طولانی‌تری داشته باشید. از حالت‌های مختلفی می‌توان با نام بیماری قلبی نام ...

انواع نارسایی مادرزادی قلب و علائم آن‌ها

نارسایی مادرزادی قلب ؛علائم و درمان آن‌ها

برخی از کودکان مبتلا به نارسایی مادرزادی قلب هستند یعنی هنگام تولد مشکلی در ساختار قلب آن‌ها وجود دارد. بعضی از این اختلالات ساده است و به درمان نیاز ندارد درحالی که برخی دیگر پیچیده اند و ممکن است طی چند سال به انجام چند جراحی نیاز شود. ممکن است مشکل در این نواحی رخ ...

سرطان ریه ؛ علائم و روش‌های درمان آن

سرطان ریه ؛ علائم و روش‌های درمان آن

به سرطانی که در ریه شروع شود، سرطان ریه می‌گویند. ریه، دو عضو اسفنجی در قفسه‌ی سینه است که هنگام دم اکسیژن دریافت و هنگام بازدم دی اکسید کربن آزاد می‌کند. اصلی‌ترین علت مرگ در اثر سرطان در بین زنان و مردان به دلیل سرطان ریه اتفاق می‌افتد. این بیماری سالانه بیش از سرطان‌های کلون، ...

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران