مشاوره رایگان
سرطان ریه چگونه درمان می‌شود؟

سرطان ریه چگونه درمان می‌شود؟

زمان تقریبی مطالعه: ۷ دقیقه
اکتبر 14, 2019

به سرطانی که در ریه شروع شود، سرطان ریه می‌گویند. اصلی‌ترین علت مرگ در اثر سرطان در بین زنان و مردان به دلیل این بیماری اتفاق می‌افتد. این بیماری سالانه بیش از سرطان های کلون، پروستات، تخمدان و سینه باعث از دست رفتن جان انسان‌ها می‌شود.

انواع سرطان ریه

پزشکان براساس ظاهر سلول‌های سرطان ریه زیر میکروسکوپ، سرطان ریه را به دو نوع اصلی تقسیم می‌کنند. پزشک براساس این که بیمار مبتلا به کدام یک از این دو نوع اصلی است، روش درمان مناسب را پیشنهاد می‌کند. دو نوع اصلی سرطان ریه عبارتند از:

 • سرطان سلول کوچک ریه که تقریبا منحصر به افراد سیگاری است و در مقایسه با سرطان سلول غیرکوچک ریه کم‌تر شایع است.
 • سرطان سلول غیرکوچک ریه اصطلاحی است که چندنوع از سرطان ریه را که عملکرد یکسانی دارند، دربر می‌گیرد و شامل کارسینوم سلول سنگفرشی، آدنوکارسینوما و سلول بزرگ می‌شود.

مراحل سرطان ریه

مراحل سرطان ریه نشان می‌دهد که سرطان تا‌ چه‌ حد پیشرفت داشته و به مسیر درمان جهت می‌دهد. اگر سرطان در مراحل اولیه، قبل از شیوع، تشخیص داده شود و درمان شود، احتمال موفقیت درمان و بهبود بیمار بسیار بالاتر است. از آن جایی که سرطان ریه در مراحل اولیه علائم مشخصی ندارد، تشخیص بعد از شیوع آن اتفاق می‌افتد. سرطان سلول کوچک ریه دو مرحله ی اصلی دارد. در مرحله ی اول، سرطان تنها در یک ریه یا غدد لنفاوی همان سمت سینه دیده می‌شود. معمولا هنگام تشخیص سرطان سلول کوچک ریه، از هر سه نفر، دو نفر آن‌ها به مرحله‌ی پیشرفته رسیده اند.

سرطان سلول غیرکوچک ریه، چهار مرحله دارد:

 • مرحله ی 1: سرطان در ریه رخ داده اما به خارج از آن سرایت نکرده است.
 • مرحله ی 2: سرطان در ریه و غدد لنفاوی مجاور رخ داده است.
 • مرحله ی 3: سرطان در ریه و غدد لنفاوی مرکز قفسه ی سینه شیوع یافته است.
 • مرحله ی 3A: سرطان در غدد لنفاوی وجود دارد اما تنها در همان ناحیه‌ای از سینه که سرطان ابتدا در آن جا رخ داده بود، ایجاد شده است.
 • مرحله ی 3B: سرطان به غدد لنفاوی سمت دیگر سینه یا غدد لنفاوی بالای ترقوه سرایت کرده است.
 • مرحله ی 4: سرطان به هر دو ریه، نواحی اطراف ریه‌ها یا اعضای دورتر سرایت کرده است..

مرحله ی پیشرفته خبر از شیوع سرطان می‌دهد:

 • سراسر یک ریه
 • به ریه‌ی دیگر
 • به غدد لنفاوی سمت دیگر
 • به مایعات اطراف ریه
 • به مغز استخوان
 • به اعضای دورتر

تشخیص

پیش از هر اقدامی معاینه‌ی فیزیکی انجام می‌شود. سپس پزشک به شما می‌گوید چطور باید برای آزمایشات خاص آماده شوید. از جمله:

 • عکس برداری: ممکن است در عکس‌برداری توسط اشعه‌ی ایکس، ام آر آی، سی تی اسکن یا پِت اسکن، توده‌ی غیرعادی مشاهده شود. جزئیات بیشتر و جراحت‌های کوچک‌تر از این طریق دیده می‌شود.
 • سیتولوژی خلط سینه: اگر هنگام سرفه خلط خارج شود، با بررسی آن زیر میکروسکوپ می‌توان فهمید که آیا سلول‌های سرطانی حاضر است یا خیر.

با انجام بافت برداری می‌توان به سرطانی بودن یا نبودن تومور پی برد. نمونه‌های بافت برای بررسی نزد پاتولوژیست فرستاده می‌شود. اگر جواب آزمایش مثبت بود، آزمایش‌های بیشتر مانند عکس برداری از استخوان به تشخیص شیوع سرطان و مرحله‌ی آن کمک می‌کند. برای انجام این آزمایش، یک ماده‌ی شیمیایی رادیواکتیو به شما تزریق می‌شود. نقاط غیرعادی استخوان در تصاویر مشخص می‌شود. برای تعیین مرحله‌ی سرطان از ام آر آی، سی تی اسکن و پِت اسکن هم استفاده می‌شود.

روش‌های درمان سرطان ریه

داروهای سرطان ریه باتوجه به سلامت عمومی فرد بیمار، ناحیه و مرحله ی سرطان تجویز می‌شوند. می‌توان گفت بسته به علائم سرطان، روش‌های درمان فرق می‌کند. به علاوه، مطمئنا این سرطان اثراتی دارد که آن را تبدیل به یکی از خطرناک‌ترین انواع سرطان می‌کند اما هنوز می‌توان به روش‌های درمان اطمینان کرد و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، اتفاق بدی نمی‌افتد و به خوبی قابل مداوا است. بنابراین در صورت مشاهده‌ی هریک از علائم سرطان ریه، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. عمل جراحی و رادیوتراپی بیشتر از روش‌های دیگر در زمینه‌ی درمان سرطان ریه شناخته شده اند اما برای درمان علامت‌های مختلف سرطان ریه، داروهای متفاوتی وجود دارد. به عنوان مثال، متخصصین معمولا سرطان سلول کوچک ریه را با شیمی درمانی درمان می‌کنند.

از جمله روش‌های محتمل درمان می‌توان موارد زیر را نام برد:

جراحی

اگر علائم حاکی از مرحله‌ی پیشرفته‌ی سرطان ریه باشد، پزشک برای برداشتن بافت‌های سرطانی و نواحی اطراف که ممکن است سرطان به آن‌جا سرایت کرده باشد، جراحی را پیشنهاد می‌دهد. این مورد گاهی شامل برداشتن لوب یا بخش بزرگی از ریه در فرایندی به نام لوبکتومی می‌شود. هم‌چنین در شرایط بحرانی، شاید جراح تمام ریه را بردارد. فرد می‌تواند بدون ریه زندگی کند اما سالم بودن فرد قبل از جراحی به بهتر شدن نتیجه بعد از جراحی ریه کمک می‌کند.

شیمی درمانی

به درمانی گفته می‌شود که در آن از دارو برای درمان استفاده می‌شود. داروهای بسیاری وجود دارد که سلول‌هایی را که مدام تقسیم می‌شوند، هدف قرار می‌دهند برای همین برای درمان سرطان ایده آل هستند. این روش تاثیر ببسزایی روی سرطان‌هایی دارد که به نقاط دیگر بدن شیوع پیدا کرده است و لازم است دارو به تمام بدن حمله کند. با این حال، شیمی درمانی بسیار قوی است و عوارضی مانند حالت تهوع شدید و کاهش وزن در پی دارد.

رادیوتراپی

در این روش، از اشعه‌های با انرژی بالا برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. هم‌چنین ممکن است پزشک قبل از جراحی، از رادیوتراپی برای کوچک کردن تومور استفاده کند. رادیوتراپی به ویژه روی سرطان‌هایی موثر است که در یک نقطه رخ داده و به جای دیگری سرایت نکرده اند.

درمان هدفمند

این نوع از درمان به علائم سرطان ریه بستگی دارد. برای نمونه از داروهایی که مانع تکثیر سلول های سرطانی می‌شود، استفاده می‌شود. درمان سرطان ریه اغلب با همکاری متخصصین در زمینه‌های مختلف انجام می‌شود که باز هم به علائم سرطان ریه بستگی دارد. از جمله متخصصین در این زمینه عبارتند از:

 • جراح
 • آنکولوژیست پرتودرمانی
 • متخصصین درمان ریه که به آن ها متخصص ریه گفته می‌شود
 • درمان شناس ریه

ایمن درمانی

در این روش از قسمت‌های نامستعد برای مبارزه با تومور بدخیم استفاده می‌شود. ممکن است عفونت بدن در مبارزه با قسمت‌های نامستعد به رشد تومور بدخیم حمله نکند زیرا سلول‌های بیمار پروتئینی تولید می‌کنند که به سلول‌های سالم ضرر می‌رساند. ایمن درمانی با ایجاد اختلال در این فرایند عمل می‌کند.

استفاده از مسکن

افراد مبتلا به سرطان ریه، به طور مداوم علائم و عوارض بیماری را تجربه می‌کنند. با همکاری پزشک و استفاده از مسکن، این علائم و عوارض محدود می‌شود. با این که این روش هم عوارضی دارد، ولی یکی از موثرترین روش‌های درمان سرطان ریه است.

درمان‌های خانگی برای درمان علائم سرطان ریه

درمان‌های خانگی و همسان درمانی (هومئوپاتی) این بیماری را درمان نمی‌کنند اما در تسکین برخی از علائم آن و عوارض شیوه‌های درمان موثر هستند. از پزشک درمورد استفاده از مکمل‌های غذایی بپرسید. برخی از گیاهان، عصاره های گیاهی و سایر داروهای خانگی در امر درمان اختلال ایجاد می‌کنند و سلامت فرد را به خطر می‌اندازند. حتما درمورد روش‌های درمانی مکمل با پزشک صحبت کنید تا از بی خطر بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود. تعدادی از این روش‌ها در زیر فهرست شده:

 • ماساژ:  اگر توسط فرد متخصص و ماهر انجام شود، در کاهش درد و اضطراب موثر است. برخی از ماساژورهای درمانی برای همکاری با افراد مبتلا به سرطان تعلیم دیده اند.
 • طب سوزنی:  اگر توسط متخصص انجام شود، طب سوزنی به تسکین درد، حالت تهوع و استفراغ کمک می‌کند. اما اگر تعداد گلبول‌های خون شما پایین است یا از داروی رقیق کننده‌ی خون استفاده می‌کنید، انجام طب سوزنی توصیه نمی‌شود.
 • مدیتیشن:  استراحت و تمرکز به کاهش استرس و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان کمک می‌کند.
 • هیپنوتیزم:  به آرامش و تسکین درد، حالت تهوع و اضطراب کمک می‌کند.
 • یوگا: ترکیب روش‌های نفس گیری، مدیتیشن، نرمش و یوگا به ایجاد حس بهتر در شما و داشتن خواب بهتر کمک می‌کند.

 

چکیده

یکی از مهم‌ترین نکات درمورد سرطان ریه، انتخاب بهترین روش برای درمان آن است. این راه آسان نیست اما باید موارد زیادی درباره درمان آن بدانید که بسته به مرحله ی این سرطان متفاوت است. درصورت مشاهده‌ی هرگونه علامت، باید فورا با پزشک درمیان بگذارید. توجه داشته باشید که هرگز نباید برای خود دارو تجویز کنید و روش درمان باید توسط پزشک انتخاب شود.

آخرین مقالات

انجماد اسپرم چیست و برای چه کسانی لازم است؟

انجماد اسپرم چیست و برای چه کسانی لازم است؟

انجماد اسپرم از 40 سال پیش، یکی از موفق‌ترین روش‌ها جهت حفظ باروری مردان بوده است. این اسپرم می‌تواند برای باروری همان زوج یا برای اهدا به زوج نابارور دیگری استفاده شود. اولین انسان متولد شده از اسپرم فریز شده، در سال 1935 میلادی به دنیا آمد. در گذشته از این روش بیشتر برای حفظ ...

جراحی کاهش وزن یا باریاتریک؛ انواع آن، چگونگی و عوارض

جراحی کاهش وزن یا باریاتریک؛ انواع آن، چگونگی و عوارض

جراحی باریاتریک به شما کمک می‌کند تا بیماری چاقی خود را به وسیله جراحی‌ درمان کنید. اما به این معنا نیست که هر فردی اضافه وزن داشته باشد، کاندید مناسبی برای این جراحی است. پزشکان با استفاده از شاخص توده بدنی (BMI)، نیاز فرد به جراحی کاهش وزن را ارزیابی می‌کنند. این شاخص به شما ...

ناباروری در زنان

ناباروری در زنان

برای بررسی علت ناباروری در زنان، باید از باروری طبیعی بیشتر بدانیم. سیستم تولیدمثل زنان بسیار پیچیده عمل می‌کند. همه تخمک‌هایی که ممکن است هر ماه از تخمدان زن آزاد شده و با اسپرم لقاح کنند، از بدو تولد در بدن او حضور دارند. با گذشت زمان از تعداد این تخمک‌ها کاسته می‌شود. به طور ...

ناباروری مردان

ناباروری مردان

سیستم تولیدمثل مردان پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. پس از بلوغ روزانه حدود 120 میلیون اسپرم در بیضه‌ها ساخته می‌شود. فرآیند تولید اسپرم، ذخیره آن‌ها و خروج در حین انزال نیازمند عملکرد سالم بسیاری از ارگان‌های بدن مرد است. از هیپوتالاموس و هیپوفیز مغز گرفته که بیضه را تحریک به تولید بیضه می‌کنند تا مجرای ...

گلودرد؛ علائم و راه‌های درمانی آن

گلودرد ؛ علائم و راه‌های درمانی آن

همه ما دچار گلودرد شده‌ایم و با آن اشنا هستیم. گلودرد یکی از رایج‌ترین بیماری‌هاست به خصوص در فصل پاییز و زمستان که میزان ابتلا به آن افزایش می‌یابد. گلودرد در نتیجه التهاب گلو رخ می‌دهد. این التهاب بسته نوع گلودرد می‌تواند باعث ناراحتی‌های خفیف یا شدید در فرد بیمار شود. این ناراحتی به‌خصوص هنگام ...

درمان‌های طبیعی سرماخوردگی

درمان‌های سرماخوردگی

هرسال با نزدیک شدن به فصل پاییز و زمستان، دغدغه سرماخوردن به سراغمان می‌آید. هر کدام از ما لااقل یکبار با علائم سرماخوردگی روبه ‌رو می‌شویم و چند روزی را با گلودرد، بی‌حالی، آبریزش و… دست و پنجه نرم می‌کنیم. غذاهایی که مصرف می‌کنید علاوه بر تأمین انرژی بدن می‌تواند خاصیت درمانی هم داشته باشد. ...

چه چیزهایی باید در مورد افسردگی و علائم آن بدانیم؟

افسردگی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

افسردگی یکی از رایج‌ترین اختلالات جامعه مدرن است و برخلاف تصور اکثر مردم،‌ یک اختلال پزشکی است که ممکن است در هر زمانی فرد را تحت تاثیر قرار دهد ولی معمولا در اواخر دوران نوجوانی تا اواسط دهه سوم زندگی فرد بروز می‌کند. هم‌چنین زنان بیشتر از مردان به آن دچار می‌شوند. در حقیقت 33 ...

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی، شکل پیشرفته‌تر درمان از طریق داروهای شیمیایی است که با هدف از بین بردن سلول‌هایی از بدن که با سرعت غیرعادی رشد می‌کنند، انجام می‌شود. از آن جایی که سلول‌های سرطانی سریع‌تر از سایر سلول‌های بدن رشد می‌کنند و تکثیر می‌شوند، اغلب از شیمی درمانی برای درمان سرطان استفاده می‌شود. سرطان شناس – ...

رادیوتراپی چیست؟

رادیوتراپی چیست؟

یکی از روش‌های درمان سرطان، رادیوتراپی است که با استفاده از پرتوهای متمرکز، سلول های سرطانی را ازبین می‌برد. اصطلاح “رادیوتراپی” بیشتر برای رادیوتراپی بیرونی به کار می‌رود. حین این نوع رادیوتراپی، از یک ماشین خارج از بدن بیمار پرتویی با انرژی بالا ساطع می‌شود که نقطه‌ی مشخصی از بدن بیمار را هدف قرار می‌دهد. ...

علائم و علل بروز بیماری قلبی

علائم و علل بروز بیماری قلبی

اصلی‌ترین علت مرگ و میر در دنیا بیماری قلب است. با این که بیماری قلبی کشنده است، اما می‌توان از بروز آن در برخی موارد جلوگیری نمود. اگر به موقع خود را با عادات زندگی سالم وفق دهید، می‌توانید با قلبی سالم عمر طولانی‌تری داشته باشید. از حالت‌های مختلفی می‌توان با نام بیماری قلبی نام ...

انواع نارسایی مادرزادی قلب و علائم آن‌ها

نارسایی مادرزادی قلب ؛علائم و درمان آن‌ها

برخی از کودکان مبتلا به نارسایی مادرزادی قلب هستند یعنی هنگام تولد مشکلی در ساختار قلب آن‌ها وجود دارد. بعضی از این اختلالات ساده است و به درمان نیاز ندارد درحالی که برخی دیگر پیچیده اند و ممکن است طی چند سال به انجام چند جراحی نیاز شود. ممکن است مشکل در این نواحی رخ ...

سرطان ریه ؛ علائم و روش‌های درمان آن

سرطان ریه ؛ علائم و روش‌های درمان آن

به سرطانی که در ریه شروع شود، سرطان ریه می‌گویند. ریه، دو عضو اسفنجی در قفسه‌ی سینه است که هنگام دم اکسیژن دریافت و هنگام بازدم دی اکسید کربن آزاد می‌کند. اصلی‌ترین علت مرگ در اثر سرطان در بین زنان و مردان به دلیل سرطان ریه اتفاق می‌افتد. این بیماری سالانه بیش از سرطان‌های کلون، ...

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران