مشاوره رایگان
سرطان پروستات ؛روش‌های تشخیص و درمان آن

سرطان پروستات؛ روش‌های تشخیص و درمان آن

زمان تقریبی مطالعه: ۷ دقیقه
اکتبر 14, 2019

سرطان پروستات یک بیماری جدی است که سالانه هزار مرد میانسال یا مسن‌تر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تقریبا 60 درصد از موارد شامل حال مردان بالای 65 سال می‌شود. پروستات غده ای کوچک در زیر شکم مردان است. جای این غده زیر مثانه است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. هورمون تستسترون کار تنظیم غده‌ی پروستات را برعهده دارد و مایع منی توسط این غده تولید می‌شود. به مواد حاوی اسپرم که حین انزال از مجرای ادرار خارج می‌شود، منی می‌گویند. با رشد غیرعادی و بدخیم سلول‌ها (تومور) در پروستات، سرطان پروستات رخ می‌دهد. ممکن است این نوع از سرطان به سایر نقاط بدن شیوع پیدا کند. در این حالت، از آن جایی که سرطان از سلول‌های پروستات به وجود آمده، باز هم به آن سرطان پروستات می‌گویند.

انواع سرطان پروستات

در اغلب موارد، سرطان پروستات از نوع آدنوکارسینوما است؛ یعنی سرطانی که در بافت غده، مانند غده‌ی پروستات، رشد می‌کند. هم‌چنین سرطان پروستات بسته به سرعت رشد، به دو گروه تقسیم می‌شود:

 • تهاجمی یا رشد سریع
 • غیرتهاجمی یا رشد کند

در سرطان غیرتهاجمی، تومور یا اصلا رشد نمی‌کند یا رشد آن بسیار تدریجی و آرام است. در سرطان تهاجمی، تومور به سرعت رشد می‌کند و ممکن است به سایر قسمت‌های بدن مانند استخوان‌ها سرایت کند.

توصیه به انجام آزمایش

بنابر توصیه پزشکان، مردان می‌بایست با بالارفتن سن خود تحت نظارت قرار گیرند تا مبادا دچار سرطان پروستات شده باشند. طی معاینات سالانه، پزشک با مردانی در سنین خاص درمورد دلایل چک آپ شدن برای سرطان پروستات صحبت می‌کند. انجام این چکاپ‌ها به مردان در سنین زیر توصیه می‌شود:

 • 40 سال: مردانی که خطر ابتلا به سرطان پروستات در آن‌ها بالاست. مثلا افرادی که بیش از یک نفر از بستگان نزدیک آنها-پدر،برادر یا پسر- در کم تر از 65 سال مبتلا به سرطان پروستات شده است.
 • 45 سال: مردانی که خطر ابتلا به سرطان پروستات در آن‌ها بالاست. مثلا مردان آفریقایی-آمریکایی و کسانی که یکی از بستگان نزدیکشان در سن کم تر از 65 سال مبتلا به سرطان پروستات شده.
 • 50 سال: مردانی که خطر ابتلا به سرطان پروستات در آن‌ها متوسط است و انتظار می‌رود که دست کم تا 10 سال دیگر زنده می‌مانند.

توصیه می‌شود مردان 55 تا 69 سال بعد از گفتگو با پزشک، به میل خود تحت آزمایش تعیین آنتی ژن اختصاصی پروستات قرار گیرند.

تشخیص سرطان پروستات

اگر پزشک شما تشخیص دهد که انجام آزمایش سرطان پروستات بهترین انتخاب است، معاینه‌ی فیزیکی انجام می‌شود و درمورد سابقه‌ی پزشکی شما سوال می‌شود. هم‌چنین یک یا چند آزمایش دیگر شامل موارد زیر انجام می‌شود:

معاینه ی رکتال دیجیتال (DRE)

در این حالت، پزشک از طریق مقعد پروستات را معاینه می‌کند. پزشک می‌تواند با این کار متوجه هرگونه برآمدگی در پروستات که همان تومور است شود.

آزمایش تعیین آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)

با انجام این آزمایش خون، PSA یا پروتئینی که توسط پروستات تولید می‌شود، مشخص می‌شود.

بافت برداری پروستات

شاید پزشک برای تایید سرطان پروستات نیاز به بافت‌برداری داشته باشد. برای این کار، بخش کوچکی از غده‌ی پروستات برای معاینه برداشته می‌شود.

سایر آزمایشات

ممکن است پزشک ام آر آی، سی تی اسکن یا اسکن استخوان نیز انجام دهد. سپس نتیجه ‌ی آزمایش‌ها را با شما درمیان می‌گذارد و برای قدم‌های بعدی پیشنهاداتی ارائه می‌دهد.

مراحل سرطان پروستات

احتمالا پزشک برای تعیین مرحله‌ی سرطان، هم از نتایج PSA و هم نمره‌ی گلیسون استفاده می‌کند. مرحله، میزان پیشرفت سرطان را مشخص می‌کند. پزشک با استفاده از این اطلاعات، به برنامه‌ریزی شیوه‌ی درمان می‌پردازد. مرحله ی سرطان پروستات، مانند انواع دیگر سرطان‌ها، با توجه به موارد زیر مشخص می‌شود:

 • اندازه یا میزان گسترش تومور
 • تعداد غدد لنفاوی که درگیر سرطان شده‌اند
 • این که آیا سرطان به سایر نقاط بدن شیوع پیدا کرده (متاستاز) یا خیر

سرطان پروستات 4 مرحله دارد که مرحله‌ی 4 شدید و پیشرفته‌ترین آن است.

درمان سرطان پروستات

از جمله روش‌های درمان که بیشتر از همه توصیه می‌شود عبارتند از:

دست نگه داشتن

اگر تومور کوچک و یا متوسط است، پزشک شما تصمیم به ایجاد وقفه می‌گیرد تا زمانی که برای شروع درمان علامت پیدا شود. شما می‌توانید برای این که پیوسته از وضعیت خود مطلع شوید آزمایشات PSA‌، رکتال، سونوگرافی و بافت برداری را انجام دهید تا متوجه بروز هرگونه تغییر در بیماری شوید. اگر سرطان شروع به پیشرفت کند، می‌توانید روش‌های دیگری در پی بگیرید.

عمل جراحی

اگر بیماری شیوع پیدا نکرده باشد، انجام عمل جراحی اختیاری است. چند روش برای انجام این کار وجود دارد. شاید متخصص تنها پروستات را خارج کند. یا از طرفی، هم پروستات و هم بافت دور آن را بردارد. از جمله تاثیرات این عمل که بیشتر شناخته شده است می‌توان اختلال در کنترل ادرار و بروز ناراحتی در نعوظ یا حفظ آن را نام برد. گاهی ممکن است مشکل کنترل مثانه هم رخ دهد. از قبل با پزشک صحبت کنید تا شاید بتواند عصب‌های اطراف این ناحیه را برای جلوگیری از بروز این اختلالات در امان نگه دارد. این روش از جمله رایج‌ترین شیوه‌های درمان سرطان پروستات است.

رادیوتراپی

در این روش از پرتوهای قوی (مانند اشعه ی ایکس) برای متوقف ساختن رشد تومور بدخیم استفاده می‌شود. اغلب مردان مسن‌تر و افرادی که دچار سایر مشکلات درمانی هستند از این روش استفاده می‌کنند. بعد از عمل جراحی هم رادیوتراپی انجام می‌شود تا تمام سلول‌های بدخیم کاملا از بین بروند. این روش به درمان تومورهای بدخیمی که به سایر نقاط بدن سرایت کرده اند نیز کمک می‌کند. دو نوع رادیوتراپی وجود دارد:

 • بیرونی: دستگاهی در خارج از بدن، پرتوها را به سمت سلول‌های سرطانی هدایت می‌کند.
 • داخلی: پزشک طی عمل جراحی “دانه”های رادیواکتیو را داخل یا نزدیک به سلول‌های سرطانی قرار می‌دهد.

هورمون درمانی

سلول‌های سرطان پروستات برای تکثیر شدن به هورمون جنسی مردانه، شبیه به تستسترون،نیاز دارند. با هورمون درمانی، سلول‌های بدخیم نمی‌توانند به این هورمون دسترسی پیدا کنند. ممکن است متخصص از این روش با عنوان سخت شدن آندروژن یاد کند. بعضی از داروهای هورمونی میزان تستسترون و دیگر هورمون‌های مردانه را کاهش می‌دهند. بعضی دیگر، باعث کند شدن عملکرد هورمون‌ها می‌شوند.

سرما درمانی

در مراحل اولیه ی سرطان پروستات، متخصص با منجمدسازی سلول‌های بدخیم مانع از رشد آن‌ها می‌شود. پزشک سوزن حاوی گازهای منجمدکننده را به پروستات تزریق می‌کند تا سلول‌های سرطانی از بین بروند. میزان جواب دادن این روش بدون شک دشوار است. محققان به نتایج زیادی درباره ی رسیدن به درمان قطعی با استفاده از این روش نرسیده اند. متخصصین معمولا به صورت اصلی و عمده این روش را پیشنهاد نمی‌دهند.

شیمی درمانی

در این روش از دارو برای از بین بردن سلول‌های بدخیم استفاده می‌شود. شما می‌توانید به صورت دهانی داروها را مصرف کنید یا مواد را به سیستم گردش خون تزریق کنید. اغلب مردانی که در مرحله‌ی اولیه ی سرطان پروستات هستند به شیمی درمانی نیاز ندارند. معمولا در شرایط بحرانی یا زمانی که بیماری به سایر قسمت‌های بدن سرایت پیدا کرده باشد، از این روش استفاده می‌شود.

ایمن‌سازی در برابر بیماری

در اکثر موارد، میزان دفاع بدن بالا برده می‌شود تا بتواند با بیماری مقابله کند. برای ایمن‌سازی بدن دربرابر سلول‌های بدخیم سرطان پروستات، آن قسمت‌هایی از بدن که آسیب ندیده به سلول‌های سرطانی حمله می‌کند. درصورتی که ابتدا از هورمون‌درمانی استفاده کنید، این روش بهتر جواب می‌دهد و کم‌تر به طول می‌انجامد. پادتن به طور خاص مختص بدن شما ساخته می‌شود. محققین دقیقا نمی‌دانند چطور این روش مانع از رشد تومور بدخیم می‌شود اما به نظر می‌رسد مردان مبتلا به سرطان پروستات پس از استفاده از این روش عمر طولانی‌تری دارند.

درمان مناسب با استخوان

درصورت شیوع سلول‌های سرطانی به استخوان، برخی داروها به تسکین درد و به تعویق انداختن شکستگی کمک می‌کند. همین‌طور ممکن است پزشک دارویی تجویز کند که از طریق رگ، تشعشعاتی را به استخوان می‌فرستد. این مورد یکی از سخت‌ترین روش‌های درمان سرطان پروستات است.

سونوگرافی

این دستگاه امواج صوتی خاصی تولید می‌کند که گرمای منتقل شده از آن خاصیت از بین بردن سلول‌های بدخیم را دارد. از آن جایی که هنوز این روش با سایر داروهای استاندارد درمان سرطان پروستات مورد مقایسه قرار نگرفته، مشخص نیست که چقدر می‌تواند موثر واقع شود. استفاده از سونوگرافی یکی از آسان‌ترین راه‌های درمان سرطان پروستات است. می‌توانید ابتدا از این روش استفاده کرده و سپس روش خود را تغییر دهید. پزشک داروهای مختلف و روش‌های درمانی مختلف تجویز می‌کند. برای رسیدن به بهترین برنامه‌ی درمان، با پزشک خود همکاری کنید.

چکیده

شایع‌ترین سرطان در بین مردان، سرطان پروستات است. اگر به دنبال راه‌های درمان این بیماری هستید، باید بدانید که مصرف دارو و پرتودرمانی از جمله رایج‌ترین شیوه‌های درمان این اختلال است. در بین تمام روش‌های درمان، به دلیل تجویز پزشک می‌توان گفت که عمل جراحی از همه شایع‌تر است. گاهی استفاده از دو روش درمان برای رسیدن به نتیجه‌ی بهتر موثر واقع می‌شود. شیمی درمانی و پرتودرمانی هم نتایج خوبی در درمان سرطان پروستات به همراه دارند.

 

آخرین مقالات

انجماد اسپرم چیست و برای چه کسانی لازم است؟

انجماد اسپرم چیست و برای چه کسانی لازم است؟

انجماد اسپرم از 40 سال پیش، یکی از موفق‌ترین روش‌ها جهت حفظ باروری مردان بوده است. این اسپرم می‌تواند برای باروری همان زوج یا برای اهدا به زوج نابارور دیگری استفاده شود. اولین انسان متولد شده از اسپرم فریز شده، در سال 1935 میلادی به دنیا آمد. در گذشته از این روش بیشتر برای حفظ ...

جراحی کاهش وزن یا باریاتریک؛ انواع آن، چگونگی و عوارض

جراحی کاهش وزن یا باریاتریک؛ انواع آن، چگونگی و عوارض

جراحی باریاتریک به شما کمک می‌کند تا بیماری چاقی خود را به وسیله جراحی‌ درمان کنید. اما به این معنا نیست که هر فردی اضافه وزن داشته باشد، کاندید مناسبی برای این جراحی است. پزشکان با استفاده از شاخص توده بدنی (BMI)، نیاز فرد به جراحی کاهش وزن را ارزیابی می‌کنند. این شاخص به شما ...

ناباروری در زنان

ناباروری در زنان

برای بررسی علت ناباروری در زنان، باید از باروری طبیعی بیشتر بدانیم. سیستم تولیدمثل زنان بسیار پیچیده عمل می‌کند. همه تخمک‌هایی که ممکن است هر ماه از تخمدان زن آزاد شده و با اسپرم لقاح کنند، از بدو تولد در بدن او حضور دارند. با گذشت زمان از تعداد این تخمک‌ها کاسته می‌شود. به طور ...

ناباروری مردان

ناباروری مردان

سیستم تولیدمثل مردان پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. پس از بلوغ روزانه حدود 120 میلیون اسپرم در بیضه‌ها ساخته می‌شود. فرآیند تولید اسپرم، ذخیره آن‌ها و خروج در حین انزال نیازمند عملکرد سالم بسیاری از ارگان‌های بدن مرد است. از هیپوتالاموس و هیپوفیز مغز گرفته که بیضه را تحریک به تولید بیضه می‌کنند تا مجرای ...

گلودرد؛ علائم و راه‌های درمانی آن

گلودرد ؛ علائم و راه‌های درمانی آن

همه ما دچار گلودرد شده‌ایم و با آن اشنا هستیم. گلودرد یکی از رایج‌ترین بیماری‌هاست به خصوص در فصل پاییز و زمستان که میزان ابتلا به آن افزایش می‌یابد. گلودرد در نتیجه التهاب گلو رخ می‌دهد. این التهاب بسته نوع گلودرد می‌تواند باعث ناراحتی‌های خفیف یا شدید در فرد بیمار شود. این ناراحتی به‌خصوص هنگام ...

درمان‌های طبیعی سرماخوردگی

درمان‌های سرماخوردگی

هرسال با نزدیک شدن به فصل پاییز و زمستان، دغدغه سرماخوردن به سراغمان می‌آید. هر کدام از ما لااقل یکبار با علائم سرماخوردگی روبه ‌رو می‌شویم و چند روزی را با گلودرد، بی‌حالی، آبریزش و… دست و پنجه نرم می‌کنیم. غذاهایی که مصرف می‌کنید علاوه بر تأمین انرژی بدن می‌تواند خاصیت درمانی هم داشته باشد. ...

چه چیزهایی باید در مورد افسردگی و علائم آن بدانیم؟

افسردگی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

افسردگی یکی از رایج‌ترین اختلالات جامعه مدرن است و برخلاف تصور اکثر مردم،‌ یک اختلال پزشکی است که ممکن است در هر زمانی فرد را تحت تاثیر قرار دهد ولی معمولا در اواخر دوران نوجوانی تا اواسط دهه سوم زندگی فرد بروز می‌کند. هم‌چنین زنان بیشتر از مردان به آن دچار می‌شوند. در حقیقت 33 ...

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی، شکل پیشرفته‌تر درمان از طریق داروهای شیمیایی است که با هدف از بین بردن سلول‌هایی از بدن که با سرعت غیرعادی رشد می‌کنند، انجام می‌شود. از آن جایی که سلول‌های سرطانی سریع‌تر از سایر سلول‌های بدن رشد می‌کنند و تکثیر می‌شوند، اغلب از شیمی درمانی برای درمان سرطان استفاده می‌شود. سرطان شناس – ...

رادیوتراپی چیست؟

رادیوتراپی چیست؟

یکی از روش‌های درمان سرطان، رادیوتراپی است که با استفاده از پرتوهای متمرکز، سلول های سرطانی را ازبین می‌برد. اصطلاح “رادیوتراپی” بیشتر برای رادیوتراپی بیرونی به کار می‌رود. حین این نوع رادیوتراپی، از یک ماشین خارج از بدن بیمار پرتویی با انرژی بالا ساطع می‌شود که نقطه‌ی مشخصی از بدن بیمار را هدف قرار می‌دهد. ...

علائم و علل بروز بیماری قلبی

علائم و علل بروز بیماری قلبی

اصلی‌ترین علت مرگ و میر در دنیا بیماری قلب است. با این که بیماری قلبی کشنده است، اما می‌توان از بروز آن در برخی موارد جلوگیری نمود. اگر به موقع خود را با عادات زندگی سالم وفق دهید، می‌توانید با قلبی سالم عمر طولانی‌تری داشته باشید. از حالت‌های مختلفی می‌توان با نام بیماری قلبی نام ...

انواع نارسایی مادرزادی قلب و علائم آن‌ها

نارسایی مادرزادی قلب ؛علائم و درمان آن‌ها

برخی از کودکان مبتلا به نارسایی مادرزادی قلب هستند یعنی هنگام تولد مشکلی در ساختار قلب آن‌ها وجود دارد. بعضی از این اختلالات ساده است و به درمان نیاز ندارد درحالی که برخی دیگر پیچیده اند و ممکن است طی چند سال به انجام چند جراحی نیاز شود. ممکن است مشکل در این نواحی رخ ...

سرطان ریه ؛ علائم و روش‌های درمان آن

سرطان ریه ؛ علائم و روش‌های درمان آن

به سرطانی که در ریه شروع شود، سرطان ریه می‌گویند. ریه، دو عضو اسفنجی در قفسه‌ی سینه است که هنگام دم اکسیژن دریافت و هنگام بازدم دی اکسید کربن آزاد می‌کند. اصلی‌ترین علت مرگ در اثر سرطان در بین زنان و مردان به دلیل سرطان ریه اتفاق می‌افتد. این بیماری سالانه بیش از سرطان‌های کلون، ...

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران