مشاوره رایگان
آنژیوپلاستی عروق کرونری

آنژیوپلاستی عروق کرونری

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

آنژیوپلاستی یک فرآیند درمانی غیرجراحی است که با هدف باز کردن عروق کرونری تنگ یا بسته به کار می‌رود. در طی آنژیوپلاستی عروق کرونری لوله باریکی به نام کاتتر که درونش یک بالون تعبیه شده، از کشاله ران یا مچ دست شما وارد رگ می‌شود. در صورتی که پلاک چربی، انسداد عروقی ایجاد کرده باشد، بالن کاتتر باز شده تا با فشرده کردن پلاک به اطراف، رگ را باز کند و تنگی برطرف شود. معمولا برای پایدار ماندن اثر آنژیوپلاستی، یک شبکه فلزی به نام استنت یا فنر در محل گرفتگی کار گذاشته می‌شود. در صورتی که عمل موفق باشد، علائم قلبی شما مثل تنگی نفس و درد قفسه سینه تا حد زیادی برطرف می‌شوند.

طول مدت درمان

مدت آنژیوپلاستی با توجه به تعداد رگ‌های درگیر و شرایط بالینی شما متفاوت خواهد بود. به صورت میانگین فرآیند عمل 3-2 ساعت زمان می‌برد.

پاراکلینیک‌های مرتبط

قبل از انجام آنژیوپلاستی آزمایش خون، نوار قلب، عکس قفسه سینه و موارد دیگری برایتان تجویز می‌شود.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل، مراقبت‌های بعد از عمل آنژیوپلاستی عروق کرونری

قبل از عمل

اگر بیماری خاصی یا حساسیت به دارویی به خصوص داروی بیهوشی و مواد ید دار دارید، به پزشک اطلاع دهید. لیستی از داروهای مصرفی، مواد گیاهی و مکملی که مصرف می‌کنید تهیه کنید. داروهای صبح روز عمل را همراه خود بیاورید تا از لزوم مصرف آن‌ها مطلع شوید. از نیمه شب قبل از عمل ناشتا باشید.

فرآیند عمل آنژیوپلاستی عروق کرونری

آنژیوپلاستی یک فرآیند تهاجمی اما بدون نیاز به بیهوشی عمومی است. به این معنا که اگرچه روی پوست شما برش ایجاد شده تا کاتتر وارد رگ شود اما در طول عمل به خواب نمی‌روید. قبل از شروع عمل داروی آرام‌بخش تجویز می‌شود تا راحت‌تر باشید. مراحل ورود کاتتر و تزریق ماده حاجب کاملا مانند تصویربرداری آنژیوگرافی انجام می‌شود. در صورتی که در تصاویر شواهد گرفتگی کرونری دیده شود، آنژیوپلاستی انجام می‌شود. ابتدا بالون کاتتر باز شده و پلاک چربی را فشرده می‌کند. در بیشتر موارد استنت یا فنر هم کارگذاشته می‌شود تا اثرات آنژیوپلاستی مدت بیشتری دوام بیاورد.

بعد از عمل

اگر آنژیوپلاستی شما اورژانسی نبوده، تنها یک شب در بیمارستان بستری می‌شوید. در صورتی که به دنبال سکته قلبی و شرایط اورژانسی تحت آنژیوپلاستی قرار گرفته‌اید، تا بهبودی کامل بستری می‌مانید. مطمئن شوید که کسی شما را از بیمارستان تا خانه همراهی می‌کند. اگر مسیر برگشت شما طولانی است، به ازای هر یک ساعت حرکت، 10-5 دقیقه پیاده‌روی کنید. اگر با هواپیما به خانه باز می‌گردید، هر ساعت کمی در راهرو قدم بزنید.بعد از گذشت یک هفته به سر کار بر می‌گردید.با توجه به شرایط عمومی سلامتی و بیماری‌های زمینه‌ای شما ممکن است دوباره تنگی عروق رخ دهد. به دنبال تعبیه استنت، احتمال تشکیل لخته در عروق بیشتر می‌شود. به همین دلیل داروهای تجویز شده مثل آتورواستاتین (پایین آورنده چربی مضر برای قلب) و آسپرین و پلاویکس (رقیق کننده خون) را به صورت منظم استفاده کنید. آن‌ها به جلوگیری از تشکیل مجدد پلاک چربی و هم‌چنین لخته کمک می‌کنند. آنژیوپلاستی معمولا عوارض کشنده‌ای ندارد. پاره شدن رگ در طی فرآیند، خطرناک‌ترین عارض است که به صورت نادر رخ می‌دهد. در صورت مشاهده خونریزی غیرقابل کنترل، تورم شدید محل، تنگی نفس و درد قفسه سینه پزشک خود را هر چه سریع‌تر مطلع کنید.

نکات مهم درباره آنژیوپلاستی

برای این که اثرات آنژیوپلاستی ماندگار باشد، موارد زیر را رعایت کنید:

 • ترک سیگار
 • کاهش کلسترول خون
 • وزن متعادل
 • درمان دیابت و فشار خون بالا
 • فعالیت بدنی منظم

آنژیوپلاستی عروق کرونری به چه کسانی توصیه می‌شود؟

 • افرادی که علی‌رغم مصرف داروی کافی، همچنان علائم قلبی غیرقابل تحملی مثل تنگی نفس و درد قفسه سینه شدید دارند.
 • افرادی که انسداد و یا تنگی شدید عروق کرونری دارند و در معرض سکته ناگهانی قلبی هستند.

معمولا زمانی که میزان تنگی عروق در حد متوسط تا شدید باشد و یا حداکثر 2-1 رگ بسته باشد، آنژیوپلاستی توصیه می‌شود.به افرادی که رگ‌های درگیر بیشتری دارند، مبتلا به دیابت هستند و یا درجاتی از نارسایی پمپ قلب دارند، جراحی بای‌پس کرونری قلب توصیه می‌شود.

مدت زمان بستری

در صورتی که آنژیوپلاستی به صورت غیراورژانسی انجام شده باشد، پس از یک شب اقامت در بیمارستان ترخیص خواهید شد.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره پزشکی می‌توانید با های‌مد، در ارتباط باشید.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

آیا آنژیوگرافی برای شیردهی و بارداری ضرر دارد؟

برای انجام آنژیوگرافی باید ماده حاجب به رگ شما تزریق شده و در معرض اشعه ایکس قرار بگیرید. این موارد برای جنین مخصوصا در هفته‌های اولیه مضر است اما ممکن است آنژیوگرافی برای نجات جان شما لازم باشد. در صورت بارداری به پزشک اطلاع دهید و به تصمیم او اعتماد کنید. به یاد داشته باشید که  توصیه می‌شود که مادران شیرده حداقل تا 48-24 ساعت بعد از تزریق ماده حاجب، شیردهی انجام ندهند. در صورتی که اطرفیان شما آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی انجام داده‌اند، حداقل 24 ساعت بعد به دیدن‌شان بروید.

آیا آنژیوپلاستی جایگزین جراحی بای‌پس عروق کرونری است؟

خیر! هر یک از این دو فرآیند در جای خودش کاربرد دارد.  در شرایط غیر اورژانس اگر وضعیت گرفتگی عروق شما هنوز مشخص نیست، ابتدا آنژیوگرافی انجام می‌دهید. در صورت نیاز آنژیوپلاستی صورت می‌گیرد. اما اگر عروق کرونری شما تنگی بسیار شدیدی داشته باشد و یا بیماری زمینه‌ای داشته باشید به جراحی قلب باز نیاز دارید. پزشک در این زمینه با شما مشورت می‌کند. سعی کنید تا جایی که می‌توانید به او اعتماد کنید.

عوارض آنژیوگرافی چیست؟

هر عملی در کنار مزایای خود مضراتی هم دارد و در صورتی که منافع بیشتری به چشم بیاید، عمل انجام می‌شود. عوارض خطرناک و تهدیدکننده زندگی آنژیوگرافی نادر هستند. این موارد حساسیت به ماده حاجب، پارگی عروق، خونریزی و تامپوناد ( تجمع حجم زیادی خون در اطراف قلب که پمپاژ قلب را مختل می‌کند) هستند.

آیا آنژیوگرافی باعث کاهش عملکرد کلیه می‌شود؟

در طی فرآیند آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی از تزریق ماده حاجب کمک گرفته می‌شود تا با عبور از عروق کرونری، انسداد و گرفتگی‌ها را نشان دهد. دفع بیشتر این ماده از طریق کلیه صورت می‌گیرد. اگر کلیه سالمی دارید، با مصرف فراوان آب مشکلی برای دفعه ماده حاجب نخواهید داشت. در صورتی که بیماری کلیوی دارید، به پزشک اطلاع دهید. او با توجه به حال عمومی و شرایط عمکلرد کلیه شما تصمیم نهایی را می‌گیرد. اگر مبتلا به دیابت هستید و یا داروی متفورمین مصرف می‌کنید، برای نیاز به قطع دارو و یا اقدامات حمایتی دیگر به پزشک اطلاع دهید.

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران