مشاوره رایگان
آپاندکتومی

آپاندکتومی

زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

قبل از آن‌که از آپاندکتومی بخوانید، باید بدانید که آپاندیس چیست؟

آپاندیس یک زائده باریک و بلند به شکل انگشت است که از روده بزرگ یا کولون منشا می‌گیرد. لوله آپاندیس ممکن است به علت تجمع مدفوع یا بزرگ شدن بافت لنفاوی دچار انسداد شود. در نتیجه، التهاب و عفونتی ایجاد می‌شود که آپاندیسیت نامیده می‌شود. علائم آپاندیسیت با توجه به سن شما و مدت شروع بیماری متفاوت است.

علائم آپاندیسیت:

 • درد شدید سمت راست و پایین شکم. گاهی این درد از اطراف ناف شروع شده و به سمت راست جابه‌جا می‌شود.
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع و استفراغ
 • تب
 • در بعضی افراد اسهال، ضعف، دفع بیش از حد گاز و حرکات پیچشی ایجاد می‌شود.
 • اگر حال عمومی شما وخیم بوده و علائم بیش از ٢۴ ساعت طول بکشد، ممکن است آپاندیس پاره شده باشد. در 20-13 درصد بیماران این اتفاق رخ می‌دهد.

در حال حاضر بهترین روش درمانی آپاندیسیت، جراحی خارج کردن آپاندیس است. این جراحی آپاندکتومی نامیده می‌شود. با توجه به شرایط شما و تصمیم پزشک، آپاندکتومی به دو صورت لاپاروسکوپی و جراحی باز انجام می‌شود. در آپاندکتومی باز، شکم‌تان برش داده می‌شود. در لاپاروسکوپی 3-2 برش کوچک روی شکم ایجاد می‌شود. لوله دوربین و دیگر ابزارهای جراحی از راه این سوراخ‌ها وارد شکم شما می‌شوند.

اگر آپاندیسیت حاد بدون عارضه باشد، تا ١٢ ساعت بعد از شروع علائم جراحی صورت می‌گیرد. در صورتی که آپاندیس پاره شده و یا اطراف آن فلگمون (تجمع روده‌ها اطراف آپاندیس ملتهب) ایجاد شده باشد، جراح باید برای اقدام درمانی تصمیم بگیرد. اگر شرایط بالینی شما ناپایدار باشد، جراحی انجام می‌شود. در غیر این صورت بهتر است زیر سی تی اسکن و بدون جراحی ترشحات التهابی آپاندیس تخلیه شود. سپس به بدن شما آنتی‌بیوتیک وریدی تزریق می‌شود. بعد از گذشت ١٢-٨ هفته و بهتر شدن حال شما آپاندکتومی تاخیری انجام خواهد شد.

طول مدت درمان

به صورت معمول جراحی ٢-١ساعت طول می‌کشد. این زمان با توجه روش جراحی و شرایط شما متغییر خواهد بود.

پاراکلینیک‌های مرتبط

برخلاف بسیاری از اورژانس‌های جراحی شکم، پاراکلینیک در تشخیص قطعی آپاندیسیت کمک چندانی نمی‌کند. تشخیص بیشتر بر اساس معاینه شکم شما و علائم بالینی صورت می‌گیرد. برای کمک به تشخیص نهایی صحیح، آزمایش خون و ادرار، سی تی اسکن و یا سونوگرافی درخواست می‌شود.

اقدامات قبل از جراحی، فرآیند جراحی، اقدامات پس از جراحی

اقدامات قبل از آپاندکتومی

در صورت ابتلا به آپاندیسیت حاد ممکن است به جراحی اورژانسی نیاز داشته باشید. پس به تصمیم پزشک خود اطمینان کنید. در صورتی که سابقه بیماری یا حساسیت دارویی به خصوص مواد بیهوشی دارید، به پزشک اطلاع دهید. لیستی از همه داروها، مواد مکمل و گیاهی که مصرف می‌کنید، به پزشک تحویل دهید. برای قطع داروهای رقیق‌کننده خون و یا آسپرین با پزشک مشورت کنید. از ٨ ساعت قبل عمل ناشتا باشید. زیرا پس از بیهوشی ممکن است محتویات معده به ریه وارد شده و خطرات مرگباری به دنبال داشته باشد. پیش از جراحی، با استفاده از تزریق مایعات وریدی، اختلالات آب و الکترولیت بدن شما را رفع می‌کنند. حدود یک ساعت قبل جراحی، یک دوز آنتی‌بیوتیک برای پیشگیری از عفونت دریافت می‌کنید. کادر درمان تلاش می‌کنند تا جای ممکن هر چه زودتر به اتاق عمل منتقل شوید تا خطر پارگی آپاندیس کمتر شود.

فرآیند جراحی آپاندکتومی

این جراحی با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. یعنی شما در طول جراحی خواب هستید. اگر جراح تصمیم به انجام آپاندکتومی باز بگیرد، یک برش در قسمت تحتانی سمت راست شکم شما ایجاد می‌کند. لایه‌های شکم را کنار می‌زند تا به آپاندیس برسد. سپس آپاندیس قرمز و متورم را به آرامی جدا می‌کند تا پاره نشود. لایه‌های شکم به ترتیب بسته شده و پوست شکم بخیه می‌شود.

اقدامات بعد از آپاندکتومی

پس از به هوش آمدن به بخش منتقل می‌شوید. می‌توانید رژیم مایعات شفاف را شروع کنید. پس از به دست آوردن اشتها، به مرور غذاهای جامد را شروع کنید. حدود ١٢ساعت پس از جراحی در بخش راه بروید. بعد از ٣-٢ هفته می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید. کودکان هم یک هفته پس از جراحی به مدرسه باز می‌گردند.

نکات مهم درباره جراحی آپاندکتومی

در صورتی که در دوران نقاهت با این علائم خطر روبرو شوید، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب بالای 38 درجه
 • عدم اجابت مزاج یا عدم دفع گاز به مدت 3 روز
 • درد شکمی که ثابت مانده یا بدتر می‌شود
 • تهوع و استفراغ

مدت زمان بستری

در صورتی که آپاندیسیت بدون عارضه بوده و جراحی موفقیت‌آمیز باشد، ٢۴ تا ۴٨ ساعت بعد از عمل مرخص می‌شوید.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

آیا ممکن است آپاندیسیت در حین بارداری رخ دهد؟

بله.آپاندیسیت شایع‌ترین علت جراحی اورژانسی در حاملگی است. علائم شایع آن انقباضات رحمی و درد شکم است. این بیماری خطر جانی برای مادر ندارد. اگر در سه ماهه اول و دوم بارداری هستید، ممکن است به جنین شما آسیب برسد. انتخاب روش جراحی باز یا لاپاروسکوپیک بر عهده پزشک است ولی فرق چندانی در نتیجه نخواهد داشت.

آیا آپاندیسیت درمان غیر جراحی هم درمان شود؟

بله، اما تصمیم نهایی با پزشک شما است. در صورتی که آپاندیس پاره نشده باشد، یک دوره آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود و در بیشتر موارد علائم رفع می‌شود. اما احتمال عود آپاندیسیت وجود دارد. به همین دلیل جراحی آپاندکتومی در بیشتر بیماران بهترین اقدام درمانی است.

در صورتی که با وجود توصیه پزشک، آپاندکتومی انجام نشود، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در صورتی که التهاب آپاندیس طول بکشد، ممکن است منجر به پارگی و آزاد شدن ترشحات عفونی به درون حفره شکم شود. این اتفاق برای شما خطر جانی دارد. گاهی علت آپاندیسیت، سرطان نهفته در آن است که علائم را تقلید می‌کند. به جز جراحی و خارج کردن آپاندیس راهی برای تشخیص سرطان وجود ندارد.

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران