مشاوره رایگان

پیوند استخوان فک

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

فرسایش استخوان فک به علل مختلفی بروز می­‌کند که از جمله آن­‌ها می‌­توان به کشیدن دندان، بیماری یا غده لثه اشاره کرد. در طی فرآیند پیوند استخوان فک، از مواد مصنوعی یا استخوان پیوندی خود فرد یا فرد دیگری استفاده می‌­شود تا فرسایش به وجود آمده در استخوان فک جبران شود.

این فرآیند برای افرادی که مبتلا به این مشکل بوده و نیاز به ایمپلنت دارند لازم است؛ همچنین افرادی که برای مدت زیادی دندان نداشته و دچار فرسایش فک شده‌­اند نیز به این فرآیند احتیاج خواهند داشت.

مدت زمان درمان پیوند استخوان فک

طول دوره بهبود پیوند استخوان فک به عوامل متعددی بستگی داشته و از موردی به مورد دیگر متغیر است، اما به طور کلی می‌­توان گفت که دوره بهبود چندین هفته به طول خواهد انجامید.

پاراکلینیک‌های مرتبط با پیوند استخوان فک

ممکن است پیش از انجام این فرآیند، لازم باشد که فرد آزمایش‌­هایی انجام داده و برای انجام عکسبرداری به مراکز مربوطه مراجعه کند.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل، مراقبت‌های بعد از عمل

قبل از عمل

در صورتی که به مراقبت بخصوصی احتیاج باشد، پزشک فرد را از آن مطلع خواهد ساخت.

فرآیند عمل

در طی فرآیند پیوند استخوان، ماده­‌ی پیوندی به ناحیه مورد نظر اضافه شده و به آن زمان داده می­‌شود تا بهبود یابد. همچنین در برخی از موارد ممکن است استخوان پیوندی از طریق ابزارهای ثابت ­کننده (مانند پیچ) به محل مورد نظر متصل شده و این ابزارها در جلسه‌­ای دیگر جدا شوند.

این فرآیند تحت بی­‌حسی موضعی انجام شده و 1 تا 3 ساعت به طول می‌انجامد.

بعد از عمل

ممکن است پس از انجام پیوند تا مدتی حس حساسیت و درد در ناحیه عمل شده وجود داشته باشد، اما این حس پس از مدتی فروکش خواهد کرد.

نکات مهم در مورد عمل

ریسک‌های احتمالی این عمل عبارتند از:

 • عکس­‌العمل سوء سیستم دفاعی
 • پس زده شدن استخوان پیوندی
 • عفونت
 • خونریزی
 • تورم
 • آسیب به ساختارهای مجاور
 • آسب به سینوس‌­ها

پیوند استخوان فک برای چه کسانی تجویز می‌شود؟

افرادی که به ایمپلنت احتیاج داشته اما استخوان فک­شان نرم یا نازک است.

مدت زمان بستری

پیوند استخوان فک احتیاجی به بستری شدن ندارد.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

چرا برای نصب ایمپلنت به پیوند استخوان احتیاج دارم؟

در برخی از افراد، استخوان فک دچار فرسایش خواهد شد و در صورت نیاز به نصب ایمپلنت، لازم است که این استخوان مقاوم‌سازی شود. زمانی که دندانی از جای خود کشیده شود، خون کمتری به آن ناحیه جاری شده و استخوان فک در آن ناحیه دچار فرسایش می‌­شود. در صورتی که مقدار زیادی از استخوان فک دچار فرسایش شود، استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت وجود نخواهد داشت. بنابراین در این موارد، به پیوند استخوان فک احتیاج خواهید داشت.

استخوانی که به فک من پیوند زده می‌شود از کجا گرفته می‌شود؟

ماده­ای که برای پیوند استخوان فک استفاده می‌­شود را می­توان از چندین منبع تهیه کرد. در برخی از موارد، مقدار کمی استخوان از بدن خود شما گرفته خواهد شد. در برخی موارد دیگر، مقداری استخوان از بدن فرد دیگری گرفته خواهد شد. همچنین می­‌توان استخوان مورد نیاز را از بدن حیوانات تهیه کرد که در این صورت، معمولاً از استخوان گاو استفاده خواهد شد. گاهی نیز از استخوان مصنوعی استفاده می­شود که می­توان آن را با مواد مختلفی تولید کرد.

آیا پیوند استخوان فک دردناک خواهد بود؟

در طول فرآیند پیوند، شما تحت بی­حسی قرار خواهید گرفت و دردی حس نخواهید کرد. پس از اتمام فرآیند، ممکن است در محل موردنظر مقدار کمی درد حس کنید که البته این درد نیز پس از چند روز از بین خواهد رفت. در صورت لزوم، پزشک برای شما مسکن تجویز خواهد کرد.

آیا پیوند استخوان واقعاً ضروری است؟

در صورتی که پزشک شما پیوند استخوان فک را برای شما تجویز کرده باشد، به احتمال زیاد مقدار زیادی از حجم استخوان شما از دست رفته است. این استخوان به خودی خود بهبود نخواهد یافت و در سال­های آتی برای شما دردسرساز خواهد شد. ایمپلنت بر روی استخوان فک نصب می‌­شود، بنابراین در صورتی که مقدار زیادی از حجم استخوان فک شما از دست رفته باشد، انجام پیوند استخوان برای نصب ایمپلنت ضروری خواهد بود.

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران