مشاوره رایگان
کولونوسکوپی

کولونوسکوپی

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

کولونوسکوپی یک روش تصویربرداری برای مشاهده درون روده بزرگ شما است. یک لوله که دوربینی به آن متصل است، از طریق مقعد وارد روده شما می‌شود و تصاویر روی مانیتور پخش می‌شود.

کولونوسکوپی به پزشک این امکان را می‌دهد تا اختلالات مربوط به روده بزرگ و رکتوم (راست روده) را مشاهده کند. با استفاده از کولونوسکوپی علاوه بر اقدامات تشخیصی، امکان برداشتن پولیپ‌های روده و رفع سایر اختلالات بافتی نیز فراهم شده است. یعنی پزشک می‌تواند همزمان از هر آن‌چه می‌بیند،‌ نمونه‌برداری کند.

از کاربردهای کولونوسکوپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی هرگونه علائم مربوط به سیستم گوارشی تحتانی از جمله درد شکم، خونریزی از مقعد، یبوست یا اسهال مزمن
 • غربالگری سرطان روده بزرگ به کمک کولونوسکوپی انجام می‌شود.
 • پیگیری وضعیت بیمار پس از برداشت برداشت پولیپ روده بزرگ

طول مدت کولونوسکوپی

کولونوسکوپی حدودا 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

پاراکلینیک مرتبط

معمولا پاراکلینیک خاصی نیاز ندارد. گاهی ممکن است پزشک برایتان آزمایش خون درخواست کند.

اقدامات قبل از عمل، فرآیند عمل، اقدامات پس از عمل

اقدامات قبل از کولونوسکوپی

برای مشاهده بهتر وضعیت روده ها، باید آن‌ها را تخلیه کنید.

با استفاده از مواد مسهل تجویز شده و رعایت 12 ساعت ناشتا بودن قبل از کولونوسکوپی، روده‌ها خالی می‌شوند. داروی مسهل در حجم مشخصی از آب حل شده و در اختیار شما قرار داده می‌شود. پس از مصرف آن، دچار اسهال آبکی می‌شوید. از نوشیدنی‌های قرمز رنگ استفاده نکنید. چون ممکن است با خون به اشتباه گرفته شود.

گاهی در بعضی بیماران برای تمیز کردن راست روده، از تنقیه استفاده می‌کنند.

اگر مبتلا به دیابت یا فشار خون هستید، به پزشک اطلاع دهید تا داروهایتان را تنظیم کند.

حتما در خصوص مصرف مکمل‌ها، به خصوص مواردی که حاوی آهن هستند، مشورت کنید. اگر داروهای رقیق‌کننده خون و ضد انعقاد مانند آسپرین، وارفارین و… مصرف می‌کنید، به پزشکتان بگویید.

فرآیند کولونوسکوپی

لباس مخصوص بیماران را بر تن می‌کنید. به اتاق کولونوسکوپی می‌روید. از شما رگ گرفته می‌شود تا داروی آرام بخش تزریق کنند. روی تخت به یک پهلو دراز می‌کشید. معمولا حالت بدن طوری است که بهترین دید و دسترسی را به پزشک بدهد. سپس زانوهای خود را به سینه می‌چسبانید.

لوله بلندی که مجهز به دوربین و لامپ است، از طریق مقعد وارد روده می‌شود. پزشک از طریق مانیتور (صفحه نمایش) لوله را به داخل هدایت می‌کند.

اقدامات بعد از کولونوسکوپی

حدود یک ساعت طول می‌کشد تا اثر آرام بخش از بین برود.

پس از کولونوسکوپی در بیمارستان بستری نمی‌شوید اما بهتر است کسی همراهتان باشد و خودتان رانندگی نکنید. بقیه روز را استراحت کنید.  کمی راه بروید. راه رفتن باعث می‌شود تا احساس ناراحتی کمتری داشته باشید. اگر پولیپ داشته باشید و توسط پزشک برداشته شده باشد، احتمالا باید مدت زمان کوتاهی، رژیم درمانی مخصوصی رعایت کنید..

نکات مهم درباره عمل

معمولا با اولین دفع مدفوع، کمی خون خارج می‌شود. این موضوع نگران‌کننده نیست اما اگر دفع خون ادامه پیدا کرد یا به صورت لخته بود، تب داشتید یا درد شکم به سراغتان آمد، به پزشک اطلاع دهید.

مدت زمان بستری

شما بعد از انجام کولونوسکوپی و به هوش آمدن ترخیص می‌شوید.

 

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

کولونوسکوپی چه خطراتی به همراه دارد؟

احتمال رخ دادن خطرات ناشی از کولونوسکوپی بسیار پایین است. خطراتی که ممکن است با آن‌ها روبرو شوید، عبارتند از: حساسیت به مواد آرام بخش، خونریزی روده، پارگی دیواره روده بزرگ.

ممکن است نیاز به تکرار کولونوسکوپی باشد؟

اگر کولونوسکوپی به منظور غربالگری سرطان روده بزرگ انجام شود، به صورت دوره‌ای تکرار می‌شود. با توجه به تشخیص پزشک و سابقه خانوادگیتان در زمینه ابتلا به سرطان روده بزرگ، فواصل انجام آن 10ساله، 5 ساله و یا یک ساله هستند. برای مثال افراد عادی بالای 50 سال و بدون سابقه سرطان خانوادگی، هر ده سال یک بار کولونوسکوپی می‌شوند.

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران