مشاوره رایگان
دندان مصنوعی چیست؟

دندان مصنوعی

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

دندان مصنوعی ابزاری است که از آن برای جایگزین کردن دندان­های واقعی استفاده می­شود. در صورتی که تمام دندان­ها از دست رفته باشند، می‌­توان تمامی آن­‌ها را با دندان مصنوعی جایگزین کرد؛ حال اگر تنها تعدادی از دندان­ها خالی شده باشند، می­توان از نوعی دندان مصنوعی استفاده کرد که تنها بخش­‌های خالی لثه را پوشش می­‌دهد. دندان‌­های مصنوعی از فلز و یا از پلاستیک ساخته شده‌­اند و بر روی لثه قرار می‌­گیرند. گاهی لازم است که از ماده‌­ای چسبناک برای ثابت نگاه داشتن دندان‌­های مصنوعی استفاده کرد، اما دندان­‌هایی که به خوبی ساخته شده باشند، بدون نیاز به چیز دیگری بر روی لثه باقی خواهند ماند.

مدت زمان درمان

از آنجایی که فرآیند سنگینی در اینجا انجام نمی­‌شود، احتیاج به دوره بهبود بخصوصی وجود ندارد.

پاراکلینیک‌های مرتبط

پیش از اقدام به تولید دندان مصنوعی، پزشک ابعاد فک و دهان و دندان­‌های فرد مورد نظر را مورد سنجش قرار خواهد داد تا بتواند دندان­‌هایی متناسب با خصوصیات فیزیکی او تولید کند.

مراقبت‌های قبل از فرآیند، چگونگی انجام فرآیند، مراقبت‌های بعد از فرآیند

قبل از فرآیند

مراقبت خاصی برای انجام این فرآیند وجود ندارد؛ البته لازم به ذکر است که آماده­‌سازی دندان مصنوعی می‌­تواند 3 هفته یا بیشتر به طول انجامد، بنابر

چگونگی انجام فرآیند

تعدادی اندازه­‌گیری از دهان و فک صورت می‌­گیرد. این داده‌­ها مبنای دندان مصنوعی تولید شده را ایجاد می­‌کنند. مدل اولیه دندان مصنوعی در طی جلسه بعدی بر روی بیمار امتحان شده و مکان­هایی که راحتی کافی را ندارند، تنظیم شده و تغییر داده می‌­شوند. سپس یک قالب نهایی از این مدل ایجاد می‌­شود. مدل نهایی در آزمایشگاه ساخته شده و در جلسه بعدی بر روی فرد امتحان می‌شود.

این فرآیند احتیاجی به بی­‌حسی یا بیهوشی نداشته و در طی چند جلسه انجام می‌­شود.

بعد از فرآیند

پیشنهاد می­‌شود که پس از آماده شدن دندان مصنوعی، فرد ابتدا مقادیر کمی غذای نرم مصرف کند و سپس به خوردن غذاهای معمولی روی آورد. ممکن است دندان مصنوعی در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد، اما فرد پس از مدتی به آن عادت خواهد کرد.

نکات مهم در مورد عمل

استفاده از دندان مصنوعی برای افرادی که به تازگی دندان­های­شان را کشیده‌­اند پیشنهاد نمی‌­شود، زیرا استخوان فک به زمان احتیاج دارد تا بهبود یابد.

تجویز برای

  • افرادی که برخی از دندان­‌های خود را از دست داده‌­اند. (برای زیباسازی و جلوگیری از آسیب به دندان­‌های باقی مانده)
  • افرادی که به کلی هیچ دندانی ندارند.

مدت زمان بستری

از آنجایی که احتیاجی به انجام عمل وجود ندارد، نیازی به بستری شدن نیز وجود نخواهد داشت.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

آیا می‌توانم با دندان مصنوعی خود بخوابم؟

بله، مانعی برای خوابیدن با دندان مصنوعی وجود ندارد، اما بهتر است که پیش از خواب آن را از دهان خود خارج کنید؛ با خارج کردن دندان مصنوعی در هنگام خواب، لثه و استخوان‌­های شما از فشاری که دندان مصنوعی در طول روز بر آن­ها آورده است رهایی می­‌یابند.

چگونه می‌توانم از دندان مصنوعی خود مراقبت کنم؟

دندان­‌های مصنوعی بر خلاف دندان­های طبیعی قابلیت سفید شدن را ندارند، زیرا از پلاستیک ساخته شده‌­اند. بنابراین برای جلوگیری از کثیف شدن دندان­ مصنوعی خود، به طور روزانه آن را تمیز کرده و تکه­‌های غذا را از آن جدا کنید.

برای تمیز کردن دندان مصنوعی خود از خمیر دندان معمولی استفاده نکنید. خمیر دندان حاوی موادی است که ممکن است برای دندان­های طبیعی مفید بوده و آن­ها را تقویت کند، اما از آنجایی که دندان­های مصنوعی از پلاستیک ساخته شده‌­اند، ممکن است از تماس با خمیر دندان­های معمولی آسیب ببینند. برای شستشوی دندان مصنوعی خود، از مایع ظرفشویی و مسواک مخصوص دندان مصنوعی استفاده کنید.

در صورتی که دندان مصنوعی شما آسیب دیده است، جلسه‌­ای با پزشکی که آن را ساخته است داشته باشید و از او بخواهید که دندان مصنوعی شما را برایتان ترمیم کند.

چه گونه‌هایی از دندان مصنوعی در بازار موجود است؟

دندا‌‌‌‌ن­‌های مصنوعی یا جای کل دندان­ها را می‌­گیرند یا جای برخی از آن­ها را پر می­کنند. گونه­‌ای که جای کل دندان­‌ها را می‌گیرد، به عنوان دندان مصنوعی کامل شناخته می‌­شود و بر روی لثه قرار می­‌گیرد. گونه­ای که جای برخی از دندان­ها را پر می­کند، با نام دندان مصنوعی نسبی شناخته می­‌شود. این گونه از دندان­های مصنوعی، به دندان­های باقی مانده در دهان فرد متصل شده و فضاهای خالی موجود در لثه را نیز اشغال می­‌کنند.

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
    * نام و نام خانوادگی
    شماره تماس:
    آدرس ایمیل
    پیام شما به تیم مراقبت مدیران