مشاوره رایگان
جراحی دریچه قلب

جراحی دریچه قلب: تعویض و ترمیم دریچه

زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

قلب شما از چهار حفره تشکیل شده است. هر حفره یک دریچه مخصوص به خود دارد که خون از آن خارج و یا به آن وارد می‌شود.در صورتی که این دریچه‌ها دچار نارسایی یا تنگی شوند، باید به فکر ترمیم و تعویض آن‌ها افتاد. این مشکلات بیشتر برای دریچه‌های سمت چپ قلب یعنی دریچه میترال و دریچه آئورت می‌افتد. جراح قلب با توجه به شرایط عمومی سلامتی، میزان درگیری دریچه و علائم بالینی، شما را کاندید عمل جراحی دریچه قلب می‌کند. در طی جراحی ممکن است دریچه موردنظر ترمیم شده یا به طور کامل تعویض شود.

با توجه به نوع و شدت درگیری دریچه ممکن است ترمیم بالونی دریچه و یا تعویض دریچه با جراحی قلب باز صورت بگیرد. در ترمیم بالونی دریچه، یک کاتتر که در سر آن بالون جاگذاری شده وارد قلب می‌شود و دریچه تنگ را گشاد می‌کند.

انواع دیگر ترمیم و یا تعویض دریچه همیشه با جراحی قلب باز صورت می‌گیرند که جلوتر درباره آن صحبت می‌کنیم.

در جراحی تعویض دریچه می‌توانیم از دو نوع دریچه استفاده کنیم.

دریچه‌های مکانیکی یا همان فلزی قدیمی که دوام طولانی‌تری دارند اما به علت خطر تشکیل لخته، شما را مجبور می‌کنند که تا آخر عمر داروی ضدانعقاد مصرف کنید. نوع دیگر دریچه بیولوژیکی است که از جنس بافت حیوانی است. این دریچه عمر کوتاهی دارد ولی قلب را مستعد تشکیل لخته نمی‌کند.

جراح با توجه به سن شما و شرایط بالینی بهترین انتخاب را انجام می‌دهد.

مدت زمان درمان جراحی دریچه قلب

جراحی دریچه قلب با توجه به نوع عمل 4-2 ساعت طول می‌کشد.

پاراکلینیک‌های مرتبط

پس از انجام معاینه فیزیکی کامل، از نظر قلبی به صورت کامل بررسی می‌شوید. این بررسی‌های شامل نوار قلب، عکس قفسه سینه، اکوکاردیوگرافی، آزمایش خون است.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل، مراقبت‌های بعد از عمل

مراقبت‌های قبل از عمل

در صورتی که سابقه بیماری خاص یا حساسیت دارویی دارید، به پزشک اطلاع دهید.

لیستی از داروها، مواد مکمل و گیاهی که استفاده می‌کنید تهیه کنید. درباره قطع داروهای رقیق‌کننده خون و آسپرین با پزشک مشورت کنید. حداقل از 2 هفته قبل از عمل سیگار نکشید تا دچار عوارض نشوید. از نیمه‌شب قبل از عمل چیزی نخورید.

فرآیند جراحی دریچه قلب

جراحی تعویض دریچه با بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

یک برش روی قفسه سینه شما ایجاد شده و با کنار زدن دنده‌ها، قلب و عروق آن دیده می‌شوند. سپس به دستگاه قلب-ریه متصل می‌شوید. این دستگاه اکسیژن خون را تامین کرده و مانند قلب خون را به همه بدن پمپ می‌کند. حالا که قلب شما بی‌حرکت شد، جراح برش کوچکی روی قلب شما ایجاد می‌کند تا به دریچه موردنظر دسترسی پیدا کند. سپس دریچه مکانیکی یا بیولوژیک را جاگذاری می‌کند. پس از این شما از پمپ جدا می‌شوید و قلبتان شروع به کار می‌کند.

مراقبت‌های بعد از عمل

بعد از عمل داروهای جدیدی برای شما تجویز می‌شود.

یکی از مهم‌ترین آن‌ها، داروهای ضدانعقاد خواهند بود. در صورتی که برای شما دریچه مکانیکی کار گذاشته شده، برای همیشه و در صورت جاگذاری دریچه بیولوژیک حداقل برای 3 ماه باید داروی ضدانعقاد مصرف کنید. در صورتی که دریچه مکانیکی دارید، باید به صورت منظم برای بررسی فاکتورهای انعقادی، آزمایش خون بدهید. به یاد داشته باشید پس از تعویض دریچه، همواره باید قبل از دندان‌پزشکی و درمان‌های تهاجمی پزشکی آنتی‌بیوتیک تجویزشده را مصرف کنید. آنتی‌بیوتیک از عفونت دریچه مصنوعی قلب شما جلوگیری می‌کند. استخوان جناغ شما 8-6 هفته بعد جوش می‌خورد اما حداقل 4-1 ماه طول می‌کشد تا بتوانید دوباره به زندگی روزمره خود باز گردید. در این مدت از اقدامات بازتوانی قلبی پیروی کنید.

نکات مهم درباره جراحی دریچه قلب

به یاد داشته باشید که در هفته‌های اول پس از جراحی حال عمومی خوبی ندارید.

احساس خستگی بیش از حد شما را آزرده خاطر می‌کند اما با گذر زمان حال شما رو بهبودی می‌رود.

چه کسانی از جراحی دریچه قلب سود می‌برند؟

افرادی که اختلالات دریچه‌ای مانند تنگی و یا نارسایی دریچه دارند، ممکن است به این جراحی نیاز داشته باشند.

با توجه به علائم بالینی مانند تنگی نفس و درد قفسه سینه شدید و بررسی‌های پاراکلینیک، ضرورت عمل مشخص می‌شود. گاهی علائم بیماری خاموش می‌ماند و ناگهانی عوارض مرگباری رخ می‌دهد که جراح را مجبور به جراحی اورژانسی می‌کند.

مدت زمان بستری

پس از به هوش آمدن به CCU یعنی بخش مراقبت‌های ویژه بیماران قلبی منتقل می‌شوید.

حدود 3-1 روز در این قسمت بستری خواهید بود. در صورتی که حال عمومی خوبی داشتید و از نظر قلبی پایدار بودید، به بخش منتقل می‌شوید.

حدود یک هفته در بخش بستری خواهید بود.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

آیا با وجود جراحی دریچه قلب می‌توان باردار شد؟

بارداری پس از جراحی دریچه قلب نوعی حاملگی پرخطر محسوب می‌شود. قبل از اقدام به بارداری به پزشک خود مراجعه کنید. او بررسی‌های لازم برای خطرسنجی حاملگی را انجام می‌دهد. در صورت موافقت پزشک می‌توانید باردار شوید. توجه داشته باشید که در تمام طول بارداری تحت نظر پزشک خواهید بود، چراکه سلامتی شما در اولیت قرار دارد. کارایی کافی قلب و دوز درمانی مناسب داروهای ضدلخته می‌توانند از احتمال سقط جنین بکاهند.

جراحی دریچه قلب چه عوارضی دارد؟

اگرچه جراحی دریچه قلب جان شما را نجات می‌دهد اما ممکن است عوارض زیر هم رخ دهد:

خونریزی

عفونت

سکته قلبی

ناکارآمدی دریچه قلب

آریتمی (ریتم نامنظم قلب)

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
    * نام و نام خانوادگی
    شماره تماس:
    آدرس ایمیل
    پیام شما به تیم مراقبت مدیران