مشاوره رایگان
جراحی لیپوساکشن

جراحی لیپوساکشن

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

جراحی لیپوساکشن نوعی عمل جراحی است که در طول آن، چربی از زیر پوست خارج می‌­شود. این عمل با استفاده از یک دستگاه ساکشن نازک انجام می­‌شود. برخی از دستگاه‌­ها با استفاده از اولتراسون (اموج فراصوت)، چربی را از بین می­‌برند. می­‌توان از جراحی لیپوساکشن برای مقابله با چربی ماندگار افرادی استفاده کرد که کمی اضافه وزن داشته یا اضافه وزن نداشته اما در یک نقطه از بدن خود ذخیره نامتعادلی از چربی دارند.

مدت زمان درمان

در اکثر مواردی که جراحی لیپوساکشن به عنوان یک عمل سرپایی انجام می­‌شود، دوران بهبود آن به طول نخواهد انجامید. اکثر افراد قادر خواهند بود تا پس از گذشت چند روز به کار بازگشته و پس از حدود 2 هفته فعالیت­‌های طبیعی خود را ادامه دهند.

پاراکلینیک‌های مرتبط

جراح تاریخچه پزشکی، داروها و مکمل­‌های مصرفی فرد را مورد بررسی قرار خواهد داد. همچنین ممکن است لازم باشد آزمایش­‌های به خصوصی از او گرفته شود.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل، مراقبت‌های بعد از عمل

قبل از عمل

جراح از فرد می‌خواهد حداقل سه هفته پیش از جراحی لیپوساکشن، از مصرف داروهای به خصوصی همچون رقیق­‌کننده‌­های خون اجتناب ورزد. همچنین پیشنهاد می­‌شود که فرد با شخص دیگری هماهنگ باشد تا وی را به هتل برساند.

فرآیند عمل

بسته به بزرگی محل جراحی، جراح یک یا چند برش کوچک بر روی بدن ایجاد خواهد کرد تا به محل مورد نظر دسترسی پیدا کند. یک لوله ساکشن کوچک از طریق این برش‌­ها به درون بدن وارد شده و چربی از زیر پوست مکیده می‌­شود. پس از اتمام عمل جراحی، ممکن است جراح جای زخم­‌ها را باز گذاشته و با استفاده از یک درن، از اجتماع مایع در نقطه موردنظر جلوگیری کند. برخی دیگر از پزشکان جراح جای زخم را تا حدی بسته و پانسمانی بر روی آن قرار می‌­دهند که باید به طور مداوم تعویض شود.

این جراحی معمولاً تحت بیهوشی انجام می­‌شود، اما برخی اوقات ممکن است از بی­‌حسی موضعی استفاده شود.

جراحی لیپوساکشن 1 تا 2 ساعت به طول می‌انجامد؛ هرچند، در صورتی که محل جراحی بزرگ باشد، ممکن است به زمان بیشتری برای انجام آن احتیاج باشد.

بعد از عمل

فرد باید استراحت کرده، جای زخم­‌ها را پاکیزه نگه داشته و از شنا کردن و آفتاب دوری کند. همچنین ممکن است جراح لباسی مخصوص را به همراه تعدادی آنتی بیوتیک برای فرد تجویز کند که باید از آن­ها استفاده نماید.

نکات مهم در مورد عمل

عمل جراحی لیپوساکشن برای موارد زیر پیشنهاد نمی­‌شود:

 • بیماری چاقی
 • به عنوان جایگزینی برای رژیم و ورزش یا به عنوان درمانی برای بیماری چاقی
 • درمان سلولیت
 • برخی نقاط بدن همچون سینه‌­ها، زیرا چربی موجود در اطراف سینه‌­ها محل رایجی برای وقوع سرطان است.

ریسک‌های احتمالی جراحی لیپوساکشن عبارتند از:

 • باقی ماندن جای زخم
 • عفونت
 • آمبولیسم
 • پارگی اعضای درونی
 • تغییرات عصبی
 • تورم
 • نکروز
 • سوختگی (در صورت استفاه از اولتراسون)
 • عدم تعادل مایعات

برای چه کسانی این درمان تجویز می‌شود؟

افرادی که دارای ذخایر پایدار چربی هستند.

مدت زمان بستری

معمولاً فرد همان روز عمل از بیمارستان مرخص می‌­شود، اما در صورتی که چربی زیادی از بدن فرد خارج شده باشد، ممکن است مدت زمان بستری تا 3 روز نیز به طول بیانجامد.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

مراجعین ما درباره مدیران طب چه میگویند؟

جراحی کاشت مو چگونه انجام می شود؟

جراحی کاشت مو چگونه انجام می شود؟

در طی فرآیند کاشت مو، مو از یک قسمت از بدن برداشته شده و به قسمتی دیگر منتقل می­‌شود. این عمل جراحی مناسب افرادی است که به دنبال راه­ حلی دائمی و طبیعی برای ریزش موی خود هستند. مدت زمان بستری احتمالاً احتیاجی به بستری شدن وجود نخواهد داشت. طول مدت اقامت خارج از کشور ...

پرسش های متداول

آیا همیشه لیپوساکشن نیز انجام خواهد شد؟

بسته به میزان اصلاحی که مورد نیاز است، ممکن است لازم باشد که از لیپوساکشن برای دستیابی به فرم نهایی بازو استفاده شود.

آیا لیپوساکشن برای درمان بیماری چاقی مناسب است؟

لیپوساکشن درمان خوبی برای بیماری چاقی نیست. این عمل برای افرادی که از طریق رژیم گرفتن و ورزش کردن قادر به کاهش وزن نیستند، حتی به عنوان گزینه آخر نیز موثر نیست.

لیپوساکشن چه اثری بر پوست می­‌گذارد؟ آیا جای زخم قابل مشاهده­‌ای به جا خواهد ماند؟

ظاهر پوست پس از لیپوساکشن، به کشسانی پوست فرد بستگی دارد. پوستی که دارای کشسانی مطلوبی باشد، پس از لیپوساکشن ظاهری صاف و طبیعی خواهد داشت. همچنین امروزه ابزار لیپوساکشن به حدی پیشرفت داشته است که برش­‌های بسیار کوچکی برای انجام آن احتیاج بوده و در نتیجه مسئله باقی ماندن جای زخم حائز اهمیت نیست.

آیا پس از لیپوساکشن دردی را تجربه خواهم کرد؟

در طول دو روز نخست پس از لیپوساکشن، مقدار درد موجود به نوع بیهوش­‌کننده‌ه­ایی بستگی دارد که در طول عمل مورد استفاده قرار گرفته است. درد معمولاً از 2 تا 4 روز پس از جراحی در شدیدترین بازه خود قرار خواهد داشت سپس به آرامی کاهش خواهد یافت. این درد و ناراحتی معمولاً تا 4 هفته پس از لیپوساکشن اذیت­‌کننده خواهد بود و در طول 4 تا 8 هفته آتی به آرامی کمتر خواهد شد.

کدام قسمت از بدن را می‌­توان با استفاده از لیپوساکشن مورد درمان قرار داد؟

برای بانوان، رایج‌­ترین قسمت‌­های بدن که مورد لیپوساکشن قرار می­‌گیرند عبارتند از شکم، سینه­‌ها، کفل، قسمت بیرونی ران، قسمت جلویی ران، قسمت درونی ران، زانوها، بازوها، باسن، گونه و گردن. برای مردان که 15 تا 25 درصد از تمامی متقاضیان لیپوساکشن را تشکیل می­‌دهند، رایج­‌ترین قسمت­‌های بدن که مورد لیپوساکشن قرار می­‌گیرند عبارتند از محدوده چانه و گردن، شکم، پهلوها و سینه‌­ها.

باید چه انتظاراتی از این عمل داشته باشم؟

پس از لیپوساکشن، می­‌توان گفت که فرم جدید بدن دائمی خواهد بود. اگر فردی پس از انجام لیپوساکشن مقدار متوسطی وزن کسب کند، فرم بدن او به شکل نسخه‌ه­ای بزرگتر از این فرم خواهد بود. سلول‌­های چربی که از طریق لیپوساکشن از بدن خارج می­‌شوند، رشد دوباره نخواهند داشت.

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران