مشاوره رایگان
برداشتن بافت کبدی (هپاتکتومی)

برداشتن بافت کبدی (هپاتکتومی)

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

برداشتن بافت کبدی (هپاتکتومی)، جهت درمان اختلالات متنوعی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این بیماری‌ها می‌توانند بدخیم مانند سرطان کبد، متاستاز و دست‌اندازی سایر تومور‌‌ها به کبد باشند و اختلالات خوش‌خیم مانند کیست‌ها و گاهی پارگی ناشی از تصادفات باشد.

در مبتلایان به سرطان کبد، با توجه به اینکه ضایعه در کدام ناحیه باشد، پزشک نوع جراحی را انتخاب می‌کند. اگر تومور سرطانی از نظر اندازه، نوع بافت و دسترسی به نحوی باشد که بتوان بخشی از کبد را باقی گذاشت، هپاتکتومی پارشیال انجام می‌شود. اگر توده در تمام کبد گسترده شده باشد، هپاتکتومی کامل انجام می‌شود. با توجه به بهبودی سریع بافت کبد، روش‌های جراحی پیشرفته و مراقبت‌های بعد از عمل بهتر، شانس بهبودی پس از هپاتکتومی بسیار بالا رفته ‌است.

اگر بخواهیم کمی در مورد کبد بدانیم، باید اول از همه به آناتومی آن اشاره مختصری کنیم. کبد به دو لوب چپ و راست تقسیم می‌شود که هرکدام از آن‌ها بخش‌های جداگانه‌ای دارند. این تقسیم‌بندی‌ها براساس خونگیری کبد صورت گرفته و بیشتر در جراحی کاربرد دارد. پس یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های جراح این است که چه مقدار از بافت کبد را بردارد. خاصیت مهم و متفاوت کبد، بازسازی خودش است. یعنی اگر مقد‌اری از آن برداشته شود، بعد از مدتی می‌تواند بافت خودش را بازسازی کند. اما اینکه بعد از هپاتکتومی بتواند چه مقدار از عملکردش را حفظ کند، بستگی به این دارد که چه مقدار از آن برداشته می‌شود

کبد وظیفه‌ی بسیار مهم تصفیه خون را برعهده دارد.

هر غذا و دارویی که مصرف می‌کنید، در کبد تصفیه می‌شود.

پاراکلینیک مرتبط با برداشتن بافت کبدی (هپاتکتومی)

با توجه به بیماری زمینه‌ای آزمایش متناسب با آن درخواست می‌شود. آزمایش خون، سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی، فیبرواسکن در بررسی بیماری‌های کبدی کاربرد دارند.

اقدامات قبل از عمل، فرآیند عمل، اقدامات پس از عمل برداشتن بافت کبدی (هپاتکتومی)

اقدامات قبل از عمل

شاید برای مدتی پزشکتان رژیم غذایی به خصوصی تجویز کند. باید برای عمل ناشتا باشید (از شب قبل چیزی نخورید و ننوشید).

روز عمل لباس مخصوص بیماران را بر تن می‌کنید و به اتاق عمل می‌روید. در آنجا روی تخت دراز می‌کشید. متخصص بیهوشی داروهای لازم را به شما تزریق می‌کند. فشار خون، ضربان قلب و سطح اکسیژن خونتان توسط مانیتور در طول عمل کنترل می‌شود. در حین هپاتکتومی چیزی متوجه نمی‌شوید. چون از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود.

فرآیند عمل

هپاتکتومی را به دو روش لاپاروسکوپیک و یا باز انجام می‌دهند.

اگر روش لاپاروسکوپیک باشد، دوران نقاهت کوتاهتر و راحت‌تری خواهید ‌داشت. چهار شکاف کوچک روی شکمتان ایجاد می‌کنند. سپس پروبی (لوله باریکی که دوربین به آن متصل است) وارد می‌کنند و جراح تمام آنچه را که لازم دارد، در صفحه مانیتور مشاهده می‌کند.

گاهی بنا به شرایط، جراحتان تصمیم می‌گیرد از روش باز استفاده کند. در این صورت شکاف بزرگ‌تری روی شکمتان ایجاد می‌کند و دسترسی مستقیم به احشا شکمی پیدا می‌کند. پس از عمل، تمام لایه های شکمی به دقت و محکم با نخ بخیه دوخته می‌شود.

اقدامات بعد از عمل

پس از اتمام عمل به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید و در آنجا به هوش می‌آیید.

بعد از آن به بخش مراقبت‌های ویژه ICU می‌روید و یک تا دو روز تحت نظر خواهید ‌بود. سپس به اتاقی در بخش می‌روید و حدود چهار الی شش روز، بسته به نظر پزشکتان بستری می‌شوید.

نکات مهم درباره عمل

ممکن است بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان برایتان کسل‌کننده بنظر برسد، اما لازم است.

در تمام این مدت سطح قند خون، وضعیت انعقاد خون و سطح الکترولیت‌های بدنتان به دقت کنترل می‌شود.

در صورت وجود موارد زیر پزشکتان را مطلع کنید:

 • تب و درد و قرمزی محل جراحی
 • خونریزی و اختلال انعقادی
 • اختلال سطح قند خون
 • اختلال در تنفس

مدت زمان بستری

پس از جراحی هپاتکتومی، 4 تا 6 روز در بیمارستان بستری خواهید بود.

در صورتی که کاندید پیوند کبد بعد از هپاتکتومی کامل هستید، بسته به نظر پزشک چند هفته بستری خواهید بود.

 

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

آیا پس از هپاتکتومی نیاز به پیوند کبد وجود دارد؟

ممکن است برای بیمارانی که هپاتکتومی پارشیال یا جزئی امکان‌پذیر نباشد، عمل پیوند کبد در نظر گرفته شود. در صورتی که کبد به صورت کامل از بدن خارج شود، بیمار برای ادامه حیات به کبد جایگزین نیاز خواهد داشت. هر چند ممکن است انجام پیوند کبد امکان‌پذیر باشد، اما انتظار برای یافتن یک کبد اهدایی مناسب، زمان زیادی نیاز دارد. در این مدت ممکن است از روش‌های دیگری برای کنترل سرطان استفاده شود و جراحی هپاتکتومی به عقب بیافتد.

چه مدت بعد از عمل می‌توان فعالیت عادی را از سر‌گرفت؟

حدود دو هفته پس از عمل می‌توانید به زندگی عادی خود بازگردید. حداقل تا یک ماه از انجام ورزش‌های سنگین و بلند کردن اجسام خودداری کنید.

هپاتکتومی چه خطراتی دارد؟

در هپاتکتومی هم مانند هر عمل جراحی دیگری احتمال عوارض وجود دارد. ممکن است مواردی مانند حساسیت به مواد بیهوشی، عفونت، اختلال انعقادی و خونریزی ازمحل عمل رخ دهند.

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران