مشاوره رایگان
تغییر جنسیت (زن به مرد)

جراحی تغییر جنسیت (زن به مرد)

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

جراحی تغییر جنسیت (زن به مرد) به گستره‌­ای از عمل­‌ها گفته می­‌شود که هدف از انجام آن­ها، تغییر دستگاه تناسلی زنانه به مردانه و تغییر ظاهر کلی فرد از حالت مونث به حالت مذکر می‌­باشد.

این فرآیند برای افرادی مناسب است که از آشفتگی جنسیتی رنج برده، نمی‌­توانند با جنسیت فعلی خود کنار بیایند و در نتیجه به دنبال تغییر آن هستند.

فرآیند تغییر جنسیت مونث به مذکر می‌­تواند شامل چندین نوع عمل جراحی شود که از جمله آن­ها می‌­توان به فالوپلاستی، متوئیدوپلاستی و عمل­‌های جانبی دیگری همچون حذف سینه و بازسازی آن اشاره کرد.

مدت زمان درمان برای تغییر جنسیت

در صورتی که شغل فرد نیازمند فعالیت‌­های فیزیکی سنگین نباشد، او خواهد توانست پس از گذشت 4 تا 6 هفته به محل کار خود بازگردد.

دوره بهبود از 6 تا 8 هفته به طول خواهد انجامید.

پاراکلینیک‌های مرتبط برای تغییر جنسیت

پیش از انجام این عمل جراحی، ممکن است لازم باشد که فرد آزمایش‌­هایی همچون آزمایش خون و آزمایش‌­های مربوطه دیگر را انجام دهد.

این آزمایش‌­ها توسط پزشک جراح به فرد اطلاع داده خواهد شد.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل، مراقبت‌های بعد از عمل تغییر جنسیت

قبل از عمل

لازم است که پیش از انجام عمل جراحی تغییر جنسیت از برنامه هورمونی پزشک پیروی به عمل آمده و فرد با یک روانشناس در ارتباط باشد تا در طی این فرآیند مورد حمایت او قرار گیرد.

فرآیند عمل

این فرآیند می‌­تواند شامل چندین نوع عمل باشد، اما دو عمل رایجی که در این دسته قرار دارند عبارتند از فالوپلاستی و متوئیدوپلاستی.

در طی فالوپلاستی، پس از جداسازی بخش­‌هایی از سیستم تناسلی زنانه، از بافت­‌های پیوندی گرفته شده از دست یا شکم برای تولید یک آلت تناسلی مردانه استفاده می­‌شود. لازم به ذکر است که فالوپلاستی در طی 2 تا 3 مرحله انجام خواهد گرفت و هر کدام از این مراحل باید با فاصله 4 تا 6 ماه از دیگری انجام شود.

متوئیدوپلاستی نسبت به فالوپلاستی از پیچیدگی کمتری برخوردار است.

آلتی که در نهایت می­‌توان از طریق این روش به آن دست یافت، نسبت به آلتی که به واسطه فالوپلاستی ایجاد می­‌شود، بسیار کوچک­تر خواهد بود. زمانی که فرد از درمان هورمونی پیروی کند، سایز غفله افزایش خواهد یافت؛ حال در متوئیدوپلاستی از این غفله برای تولید یک آلت تناسلی مردانه استفاده خواهد شد.

این عمل جراحی تحت بیهوشی انجام شده و 8 تا 10 ساعت به طول می‌انجامد.

بعد از عمل

ممکن است مراقبت‌­های متعددی برای دوره بهبود این عمل وجود داشته باشد که پزشک جراح به طور دقیق به ذکر هرکدام از آن­ها برای فرد خواهد پرداخت.

نکات مهم در مورد عمل

ریسک‌های احتمالی تغییر جنسیت این عمل عبارتند از:

 • عفونت
 • کبودی
 • تشکیل لخته خون
 • باقی ماندن اثر زخم
 • عدم خونرسانی کافی
 • نکروز

چه کسانی این جراحی را انجام می‌دهند؟

بانوانی که خواهان تغییر جنسیت خود می­‌باشند.

مدت زمان بستری

فرد برای 2 تا 5 روز در بیمارستان بستری خواهد شد؛ البته این مدت زمان می‌­تواند متغیر باشد و به تعداد عمل‌های انجام شده بستگی دارد.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

مراجعین ما درباره مدیران طب چه میگویند؟

جراحی کاشت مو چگونه انجام می شود؟

جراحی کاشت مو چگونه انجام می شود؟

در طی فرآیند کاشت مو، مو از یک قسمت از بدن برداشته شده و به قسمتی دیگر منتقل می­‌شود. این عمل جراحی مناسب افرادی است که به دنبال راه­ حلی دائمی و طبیعی برای ریزش موی خود هستند. مدت زمان بستری احتمالاً احتیاجی به بستری شدن وجود نخواهد داشت. طول مدت اقامت خارج از کشور ...

پرسش های متداول

جراحی­‌هایی که می‌­توان برای تغییر ظاهر زنانه به ظاهر مردانه انجام داد شامل چه مواردی می‌­شوند؟

از جمله عمل­‌هایی که می­‌توان برای کاهش خواص زنانه و افزایش خواص مردانه انجام داد می‌­توان به مذکرسازی صورت، مذکرسازی سینه و عمل جراحی مذکرسازی بدن اشاره کرد.

آیا نتایج این عمل­ها دائمی هستند؟

پاسخ این سوال به عمل انجام شده بستگی دارد. برخی از عمل­ها دائمی بوده و آثار برخی دیگر از آن­ها موقت خواهد بود. اما به طور کلی می­توان گفت که اکثر این عمل­ها آثاری مادام­العمر خواهند داشت. لازم به ذکر است که برخی از این عمل­ها قابل بازگشت هستند (در صورت پشیمانی می­توان آن­ها را خنثی کرد)، اما افراد به ندرت این کار را انجام می­دهند.

آیا این عمل از امنیت کافی برخوردار است؟

این عمل جراحی نیز مانند هر عمل دیگری فاقد از خطر نیست، اما با پیروی از دستورالعمل­های پیشگیرانه می­توان احتمال وقوع مشکلات را به حداقل رساند. پیش از عمل جراحی، آزمایش­هایی صورت خواهند گرفت تا احتمال وقوع مشکلات سنجیده شود. به طور کل می­توان گفت که ریسک­های ناشی از این عمل بسیار پایین هستند.

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران