مشاوره رایگان
جراحی تغییر جنسیت (مرد به زن) چیست؟

جراحی تغییر جنسیت (مرد به زن)

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

جراحی تغییر جنسیت (مرد به زن) به گستره‌­ای از عمل­‌ها گفته می­‌شود که هدف از انجام آن­ها، تغییر دستگاه تناسلی مردانه به زنانه و تغییر ظاهر کلی فرد از حالت مذکر به حالت مونث می‌­باشد. این فرآیند برای افرادی مناسب است که از آشفتگی جنسیتی رنج برده و نمی‌توانند با جنسیت فعلی خود کنار بیایند و در نتیجه به دنبال تغییر آن هستند.

پیش از انجام عمل جراحی، فرد باید برای 1 سال تحت درمان هورمونی قرار گیرد. در عمل جراحی تغییر جنسیت مرد به زن، آلت تناسلی فرد حذف شده، بافت­ها دوباره شکل‌دهی می­‌شوند از پوست پیوندی برای تولید آلت تناسلی زنانه استفاده می­‌شود.

عمل­‌های دیگری که می­‌توانند جزئی از این فرآیند باشند عبارتند از پروتز سینه، آگمنتیشن باسن و جراحی مونث­‌سازی صورت.

مدت زمان درمان بعد از تغییر جنسیت

پس از مرخص شدن از بیمارستان، فرد برای 7 تا 10 روز تحت مراقبت دقیق قرار خواهد گرفت. همچنین تا حدود 6 هفته پس از عمل جراحی تغییر جنسیت (مرد به زن)، باید از کار کردن و انجام فعالیت­‌های فیزیکی سنگین پرهیز شود.

پاراکلینیک‌های مرتبط برای تغییر جنسیت

پیش از انجام عمل جراحی تغییر جنسیت (مرد به زن)، ممکن است لازم باشد که فرد آزمایش‌­هایی همچون آزمایش خون و آزمایش­‌های مربوطه دیگر را انجام دهد. این آزمایش­‌ها توسط پزشک جراح به فرد اطلاع داده خواهند شد.

مراقبت‌های قبل از عمل، فرآیند عمل، مراقبت‌های بعد از عمل جراحی تغییر جنسیت

قبل از عمل

پیش از جراحی لازم است که فرد از دستور العمل­‌های هورمونی ارائه شده توسط پزشک پیروی کند. همچنین لازم است که از چند هفته پیش از انجام این عمل، از مصرف برخی داروها و همچنین استعمال سیگار پرهیز به عمل آید.

فرآیند عمل

عمل تغییر جنسیت (مرد به زن) را می­‌توان به 3 صورت انجام داد.

برای افرادی که آلت تناسلی بزرگی دارند، بافت و پوست آلت جدا شده و از آن­­ها برای ایجاد یک آلت زنانه استفاده می‌­شود.

برای افرادی که آلت تناسلی متوسطی دارند، بخشی از فرآیند پیشین انجام خواهد شد، اما آلت زنانه با استفاده از قطعه‌­ای پوست پیوندی ایجاد می­‌شود.

برای افرادی که آلت تناسلی کوچکی دارند، بخشی از فرآیند مذکور انجام خواهد شد، اما آلت زنانه با استفاده از قطعه­‌ای بافت پیوندی که از روده گرفته می­‌شود ایجاد خواهد شد.

این عمل جراحی تحت بیهوشی انجام شده و 2 تا 3 ساعت به طول می‌انجامد.

بعد از عمل

پس از انجام عمل جراحی تغییر جنسیت (مرد به زن) دستور العمل­‌های بخصوصی به فرد ارائه می­‌شود که لازم است از آن­ها پیروی کامل به عمل آید تا بهبود به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

نکات مهم در مورد عمل

این عمل جراحی برای افرادی که مبتلا به ایدز یا هپاتیت سی می­‌باشند توصیه نمی­‌شود.

ریسک‌های احتمالی عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی
 • نارضایتی از نتایج

چه کسانی این عمل جراحی را انجام می‌دهند؟

آقایانی که خواهان تغییر جنسیت خود هستند.

مدت زمان بستری

فرد برای 5 تا 6 روز در بیمارستان بستری خواهد شد.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

مراجعین ما درباره مدیران طب چه میگویند؟

جراحی کاشت مو چگونه انجام می شود؟

جراحی کاشت مو چگونه انجام می شود؟

در طی فرآیند کاشت مو، مو از یک قسمت از بدن برداشته شده و به قسمتی دیگر منتقل می­‌شود. این عمل جراحی مناسب افرادی است که به دنبال راه­ حلی دائمی و طبیعی برای ریزش موی خود هستند. مدت زمان بستری احتمالاً احتیاجی به بستری شدن وجود نخواهد داشت. طول مدت اقامت خارج از کشور ...

پرسش های متداول

آیا برای انجام این عمل جراحی باید وزن بخصوصی داشته باشم؟

داشتن وزنی بخصوص جزو پیش‌نیازهای این عمل جراحی نیست، اما پیشنهاد می­‌شود که تا حد ممکن به وزن ایده‌­آل خود نزدیک باشید و BMI شما کمتر از 27 باشد. شما می­‌توانید BMI خود را از طریق وبسایت­های مختلفی محاسبه کنید.

آثار زخم ناشی از عمل جراحی پس از گذشت چه مدت زمانی از بین خواهند رفت؟

آثار زخم هیچگاه از بین نمی­‌روند؛ این آثار دائمی هستند. بهبود آثار زخم به حدود یک سال زمان احتیاج دارد. این زخم­ها در چند ماه نخست پس از جراحی، ظاهری صورتی یا قرمز داشته و گاهاً برآمده خواهند بود، اما پس از گذشت شش ماه تا یک سال، معمولاً صاف و نرم می‌­شوند. 8 تا 12 ماه پس از انجام عمل جراحی، این زخم­ها به سختی قابل مشاهده خواهند بود.

آیا می‌­توانم ارگاسم داشته باشم؟

اکثر افرادی که این عمل جراحی را انجام می‌­دهند، قادر به تجربه ارگاسم خواهند بود. برخی از افرادی پس از گذشت چند ماه قادر به تجربه ارگاسم بوده و برخی دیگر پس از یک سال و نیم خواهند توانست این حس را تجربه کنند.

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران