مشاوره رایگان

کشیدن دندان

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

دندان­‌ها به طور مداوم تحت خطرات مختلفی قرار دارند که می‌­توانند موجب آسیب آن­‌ها شوند. حال اگر دندان فردی دچار هرگونه آسیب درمان‌ ­ناپذیری شده باشد و راه دیگری برای نجات آن وجود نداشته باشد، پزشک چاره­‌ای جز کشیدن دندان نخواهد داشت. البته مواردی نیز وجود دارند که دندان فرد دچار آسیب نشده است، اما باز هم نیاز به کشیده شدن دارد؛ از جمله این موارد می‌­توان به دندان­‌های عقل بدفرم و دندان‌­های اضافی اشاره کرد.

مدت زمان درمان کشیدن دندان

این فرآیند چندان سنگین نیست، اما به هر حال احتیاج است که فرد پس از کشیدن دندان خود 12 تا 24 ساعت استراحت کند تا به طور کامل بهبود یابد.

پاراکلینیک‌های مرتبط

پاراکلینیک­‌های این فرآیند به مشکل فرد بستگی خواهد داشت. از آنجایی که این فرآیند راه حلی است برای چندین مشکل از قبیل پوسیدگی و آسیب فیزیکی، ممکن است از فرد خواسته شود که آزمایش­‌های مختلفی را انجام دهد.

مراقبت‌های قبل از فرآیند، چگونگی انجام فرآیند، مراقبت‌های بعد از فرآیند کشیدن دندان

قبل از فرآیند

معمولاً پیش از انجام کشیدن دندان، مراقبت بخصوصی ضروری نخواهد بود؛ هرچند، ممکن است این مورد برای برخی از افراد متفاوت باشد، بنابراین لازم است که با دندان‌پزشک راجع­به این موضوع صحبت شود.

چگونگی انجام فرآیند

در اکثر موارد، پس از این که بی­‌حس کننده اثر کرد، دندان‌پزشک با استفاده از یک انبر دندان را از جای خود بیرون می­‌آورد. در صورتی که دندان موردنظر تحت آسیب بخصوصی قرار گرفته باشد، ممکن است لازم باشد بخشی از لثه بریده شود تا بتوان به دندان دسترسی پیدا کرد و آن را کشید.

این فرآیند تحت بی­‌حسی موضعی انجام شده و 30 تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد.

بعد از فرآیند

پس از اتمام فرآیند، ممکن است آنتی­‌بیوتیک تجویز شود و فرد باید استراحت کند. همچنین پیشنهاد می­‌شود که در صورت خونریزی، پانسمان قرار داده شده بر روی محل دندان کشیده شده گاز گرفته شود.

نکات مهم در مورد فرآیند

در صورتی که می­‌توان دندانی را به هر صورت دیگری (مثلاً با عصب کشی) نجات داد، بهتر است از این فرآیند صرف­ نظر شود.

ریسک‌های احتمالی این عمل عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی
 • تورم
 • آسیب به استخوان فک
 • آسیب به عصب‌­ها
 • بروز درای ساکت (کاسه خشک)

جه زمانی فرآیند کشیدن دندان تجویز می‌شود؟

 • دندان‌­هایی که دچار پوسیدگی یا عفونت شدید شده‌­اند
 • دندان اضافه
 • برای جایگذاری مواردی مانند دندان مصنوعی

مدت زمان بستری

این فرآیند احتیاجی به بستری شدن ندارد.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

پس از کشیدن دندان خود باید چه کارهایی انجام دهم؟

یک تا دو روز پس از کشیدن دندان، شاهد کمی خونریزی خواهید بود و دندان‌پزشک برای شما گاز استریل تجویز خواهد کرد تا بتوانید خونریزی مذکور را برطرف کنید. پزشک به شما خواهد گفت که چگونه می‌­توانید پانسمان دندان خود را عوض کنید. دقت داشته باشید که باید یک لخته خون در محل دندان کشیده شده ایجاد شود، زیرا این لخته خون به بهبود شما کمک خواهد کرد. زمانی که لخته خون مذکور شکل گرفت، نباید آن را جدا کنید.

چه زمانی لازم است که به کشیدن دندان فکر کنم؟

کشیدن دندان آخرین گامی است که دندان‌پزشکان برای حل مشکلات دندانی به آن رجوع می‌­کنند. دندان واقعی از بهترین ایمپلنت­‌ها نیز بهتر است و دندانپزشک تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا دندان شما را نجات دهد. هرچند، در صورت بروز بیماری یا پوسیدگی شدید و غیرقابل درمان یا آسیب ­دیدگی شدید و غیرقابل ترمیم، لازم خواهد بود که به فکر کشیدن دندان خود باشید. همچنین اگر دندان عقل شما به صورت نامناسبی رشد کند، باید آن را بکشید.

آیا کشیدن دندان بر روی ظاهر صورت من نیز تاثیر خواهد گذاشت؟

پس از کشیدن دندان، ممکن است شاهد کمی تورم باشید؛ البته این تورم فروکش خواهد کرد و پس از آن دیگر تغییری در صورت خود مشاهده نخواهید کرد.

آیا فرآیند کشیدن دندان درد خواهد داشت؟

در طول این فرآیند، دندانپزشک از یک ماده بی­حسی کننده موضعی برای بی­حس کردن محل مورد نظر استفاده خواهد کرد. پس از استخراج دندان، کمی حساسیت و درد در ناحیه مورد نظر حس خواهد شد. ممکن است تا یک هفته پس از کشیدن دندان، کمی درد را تجربه کنید، اما می‌­توانید این درد را با استفاده از مسکن‌­های ساده به راحتی برطرف کنید.

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران