مشاوره رایگان
پر کردن دندان

پر کردن دندان

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

زمانی که دندان فرد حفره‌­ای داشته باشد، لازم است که این حفره توسط ماده­‌ای پر شود. در صورت مشاهده حفره، بهتر است هرچه زودتر به فکر درمان و پر کردن دندانبود، زیرا در صورت بی­‌اعتنایی، این حفره می­‌تواند بزرگ­تر شده و آسیب­‌های بیشتری را به بار آورد.

معمولاً بخشی از دندان موجود در اطراف حفره تراشیده می­‌شود تا بخش خراب شده دندان از میان برداشته شود و بتوان آن را پر کرد.

مدت زمان درمان

این فرآیند نیازمند دوره بهبود بخصوصی نیست و تنها کافیست که فرد از برخی جهات مراقبت دندان خود باشد تا مشکلی در خصوص دندان پرشده به وجود نیاید.

پاراکلینیک‌های مرتبط

معمولاً آزمایش بخصوصی برای این فرآیند در نظر گرفته نمی­‌شود و در صورت مشاهده حفره در درون دندان، می‌توان آن را بدون درنگ پر کرد.

مراقبت‌های قبل از فرآیند، چگونگی انجام فرآیند، مراقبت‌های بعد از فرآیند

قبل از فرآیند

اصولاً با توجه به سبک بودن این فرآیند، نیازی به مراقبت­‌های بخصوصی قبل از عمل وجود ندارد.

چگونگی انجام فرآیند

پس از اعمال بی‌­حسی، پزشک با یک مته برقی به تراشیدن بخش‌­های آسیب­‌دیده دندان می‌­پردازد. گام بعدی، جایگذاری ماده پرکننده در حفره دندان است. پزشک پس از جایگذاری این ماده، به آن فرم می­‌دهد تا فرد حس کند که این دندان طبیعی خودش است. در صورتی که فضایی در میان دو دندان نیازمند پر شدن است، این فرآیند کمی پیچیده‌­تر خواهد بود و شامل استفاده از ابزارهای بخصوصی می­‌شود.

این فرآیند را می‌­توان بدون استفاده از بی‌­حسی انجام داد؛ بی­حسی موضعی نیز یکی دیگر از گزینه­‌ها برای انجام این فرآیند می‌­باشد. فرآیند مذکور از 30 تا 60 دقیقه به طول می‌انجامد.

بعد از فرآیند

بهتر است که برای چند روز نخست، با دندان پرشده غذا مصرف نشود، زیرا این کار ممکن است منجر به کنده شدن ماده پرکننده شود. در صورتی که فرد تحت بی­حسی موضعی قرار گرفته باشد، پیشنهاد می­‌شود که تا مدتی از غذاها و نوشیدنی­‌های داغ اجتناب ورزد، زیرا فرد در حالت بی­‌حسی متوجه داغی آن­ها نخواهد شد و ممکن است خود را بسوزاند.

نکات مهم در مورد فرآیند

این فرآیند برای افراد زیر پیشنهاد نمی‌­شود:

 • افرادی که حفره دندان­شان بسیار بزرگ است.
 • افرادی که به آلیاژ جیوه حساسیت دارند.

ریسک‌های احتمالی این فرآیند عبارتند از:

 • احتمال بیرون ریختن ماده پرکننده
 • آسیب به عصب­ها
 • عفونت
 • آسیب به لب­ها یا لثه­‌ها
 • واکنش آلرژیک به مواد مورد استفاده

برای چه افرادی تجویز می‌شود؟

 • افرادی که در دندان­ های خود حفره دارند.

مدت زمان بستری

فرآیند پر کردن دندان نیازی به بستری ندارد.

 

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

پس از پر کردن دندان، چه حسی خواهم داشت؟

معمولاً بیماران بلافاصله پس از پر کردن دندان خود متوجه خواهند شد که حس حساسیت بیشتری به ناحیه پرشده دارند. در اکثر موارد درد قابل‌­توجهی حس نخواهد شد و درد موجود خفیف و موقتی خواهد بود؛ لازم به ذکر است که می‌­توان با اجتناب از موارد تحریک کننده­ مانند خوراکی­‌های بسیار سرد یا بسیار داغ، درد مذکور را کنترل کرد.

آیا هنوز هم با آلیاژ جیوه دندان را پر می کنند و آیا این کار خطرناک است؟

با این که آلیاژ جیوه در دهه­‌های گذشته طرفدارهای زیادی داشت، اما حال دیگر به مقدار زیادی کنار گذاشته شده است؛ دلیل اجتناب از جیوه در پر کردن دندان، نگرانی­‌هایی است که نسبت به وجود جیوه در بدن و تاثیرات آن بر بدن وجود دارد. در صورتی که گزینه استفاده از آلیاژ جیوه توسط پزشک به شما داده شود، این تصمیم شما خواهد بود که این پیشنهاد را قبول کنید یا خیر. هرچند، بهتر است به دنبال یک گزینه مدرن­‌تر برای این کار باشید، حتی اگر مجبور باشید کمی بیشتر هزینه کنید.

با چه موادی می توان حفره های دندان را پر کرد؟

با پیشرفت صنعت دندانپزشکی، به طور روزافزونی شاهد ظهور مواد پرکننده جدیدی هستیم. امروزه افراد گزینه‌­های زیادی را پیش روی خود پیدا خواهند کرد. برخی از این گزینه­‌ها بسیار رایج بوده و برخی دیگر کمی نادر و گران قیمت هستند؛ حتی تعدادی ماده وجود دارند که استفاده از آن­ها در این زمینه بحث­‌برانگیز شده است. از جمله مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان می‌­توان به طلا، آلیاژ نقره، کامپوزیت، سرامیک و شیشه اشاره کرد.

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران