مشاوره رایگان

ونیر دندان

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

ونیر دندان لایه‌­ای مصنوعی است که به دندان­‌ها متصل شده و آن­ها را زیباتر می­‌کند. ونیر در چند حالت موجود است: ونیرهای کامپوزیت مستقیم که به دندان متصل شده و سپس شکل‌دهی می‌­شوند، و ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم یا پورسلین. این ونیرها در آزمایشگاه ساخته شده و سپس به دندان­‌ها چسبانده می­‌شوند. به منظور جلوگیری از افزایش قطر دندان به موجب نصب ونیر، دندان‌­ها تراشیده شده و نازک­‌تر می­‌شوند. این تغییر همیشگی بوده و قابل بازگشت نخواهد بود.

مدت زمان درمان ونیر دندان

از آنجایی که این فرآیند نسبتاً سبک بوده و زمان زیادی نیز نمی­‌برد، دوره بهبود بخصوصی نیز برای آن درنظر گرفته نمی­‌شود.

پاراکلینیک‌های مرتبط ونیر دندان

پیش از نصب این فرآیند، فرد با دندانپزشک خود راجع­به انتظارات و اهداف خود از انجام این فرآیند صحبت خواهد کرد؛ سپس ممکن است لازم باشد که دندان­‌های فرد مورد قالب‌گیری یا عکس‌­برداری قرار گیرند.

مراقبت‌های قبل از فرآیند، چگونگی انجام فرآیند، مراقبت‌های بعد فرآیند ونیر دندان

قبل از فرآیند

پیش از انجام این درمان مراقبت بخصوصی احتیاج نخواهد بود، هرچند لازم به ذکر است که باید برای حصول اطمینان از این موضوع با پزشک صحبت شود.

چگونگی انجام فرآیند

پس از این که دندان موردنظر تراشیده شد، پزشک از دندان فرد قالب‌گیری انجام می­‌دهد. از این قالب‌­ها برای تولید ونیر در آزمایشگاه استفاده می­‌شود. در جلسه بعدی و زمانی که ونیر آماده شد، پزشک آن را به دندان فرد متصل می­‌کند.

این فرآیند ممکن است تحت بی­‌حسی موضعی انجام گیرد و با توجه به نوع ونیر، از یک جلسه تا دو جلسه به طول خواهد انجامید.

بعد از فرآیند

لازم است که فرد هنگام خوردن غذاهای سفت از ونیرهای دندان خود مراقبت کند. همچنین برای بیمارانی که دندان­‌های خود را به هم می‌­سابند، می­‌توان از محافظ دندان استفاده کرد.

نکات مهم در مورد فرآیند

این فرآیند به افرادی که عادت به سابیدن دندان­هایشان دارند توصیه نمی­‌شود.

ریسک‌های احتمالی این فرآیند عبارتند از:

 • ترک­ خوردگی ونیر
 • جدا شدن ونیر
 • آسیب به عصب‌­ها (در صورتی که مقدار زیادی از دندان تراشیده شود)

برای چه کسانی تجویز می‌شود؟

 • دندان­‌های بدرنگ
 • شکستگی دندان
 • غیر هم‌سطحی دندان­‌ها
 • ناهماهنگی دندان­‌ها
 • پوسیدگی دندان
 • فرسایش مینای دندان

 

مدت زمان بستری

احتیاجی به بستری شدن شبانه وجود ندارد.

background-svg

جزئیات هزنیه ها

تعداد همراهان

1

پرسش های متداول

چگونه می‌توانم مطمئن شوم که ونیرهای من همرنگ دندان‌های دیگرم خواهند بود؟

دندان‌پزشک شما راهی برای حصول اطمینان از این مورد پیدا خواهد کرد. راه ­حلی که معمولاً برای این مشکل ارائه می‌­شود این است که فرد ابتدا ونیر را نصب کرده و سپس فرآیند سفیدسازی دندان انجام دهد تا رنگ دندان­‌های او با رنگ ونیر تطابق پیدا کند.

چگونه می‌توانم از ونیر خود مراقبت کنم؟

روزی دو بار و هر بار به مدت دو دقیقه دندان­‌های خود را مسواک بزنید، روزانه از نخ دندان استفاده کنید و از غذاهای سفت مانند بادام دوری کنید.

طول عمر ونیر دندان چه مقدار است؟

ونیر دندان معمولاً 5 تا 10 سال دوام خواهد داشت. البته در صورت نگهداری صحیح، طول عمر ونیر بسیار بیشتر از این اعداد خواهد بود. پیشنهاد می­‌شود که هر شش ماه یک بار جرم‌گیری انجام داده و سالی یک بار برای چکاپ به پزشک مراجعه کنید.

نقاط ضعف ونیر چیست؟

در صورتی که ونیر شما دچار ترک شود، تعمیر آن دشوار خواهد بود و به احتمال زیاد باید آن را به کلی عوض کنید. در صورت عادت به جویدن مداد یا ناخن، باید این عادات را کنار بگذارید، زیرا این اعمال می‌­توانند منجر به ترک خوردن ونیر شما شوند. ونیر برای افرادی که از سلامت لثه برخوردار نیستند مناسب نخواهد بود. افرادی که عادت به فشار دادن دندان خود دارند نیز در خطر شکستن ونیر خود هستند. ضمناً، ونیر قابلیت پوسیدگی نیز دارد؛ در نتیجه، لازم است که توجه زیادی به بهداشت دهان خود داشته و به طور مداوم برای چکاپ به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.

استفاده از ونیر چه مزیت‌هایی دارد؟

در صورتی که دندان خود را ونیر کنید، مقدار بسیار زیادی از دندان شما دست نخورده باقی خواهد ماند، زیرا تنها بخش کوچکی از آن نیاز به تراشیده شدن خواهد داشت. ونیر ظاهر دندان شما را زیبا کرده و با لثه نیز سازگاری خواهد داشت. همچنین شما قابلیت انتخاب رنگ ونیر خود را خواهید داشت؛ در ضمن، ونیرهای پورسلین رنگ خود را از دست نخواهند داد.

مشاوره پزشکی آنلاین هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز از خدمات پزشکی متعدد ما بهره‌مند شوید همچنین شما می‌توانید با ارسال مدارک پزشکی (در صورت موجودیت) به تسریع فرآیند تشخیص پزشکی به پزشکان ما در هایمد یاری رسانید.

هایمد به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پزشکان مجرب ایرانی در خصوص علائم بیمار، مشاوره رایگان دریافت کنید.

* انتخاب نوع درمان:
  * نام و نام خانوادگی
  شماره تماس:
  آدرس ایمیل
  پیام شما به تیم مراقبت مدیران